V širším okolí Olomouce se nachází hned několik pozoruhodných křížových cest. Zde jsou tipy Olomouckého deníku na velikonoční vycházku.

Mladějovice

Křížové cesty, zejména v podobě zděných kapliček s výklenky, se nacházejí na řadě míst Olomouckého kraje. Z druhé poloviny 19. století pochází křížová cesta na mírném návrší v Mladějovicích, zhruba 300 metrů od kostela sv. Máří Magdalény směrem ke hřbitovu. Na Olomoucku nemá obdoby.

Ježíškovy Matičky - velikonoční zvyk z Olomoucka. Průvod z Bělkovic - Lašťan do Dolan
Průvodce Velikonocemi: co je Bílá sobota, proč se koupe venku a chodí klapači

Zděné kaple stojící ve dvou řadách v kopci a kamenný kříž z roku 1867 jsou v majetku obce. Sněhobílé kapličky jsou vidět zdaleka a místo celoročně přitahuje pozornost turistů. Duchovní správce farnosti zde organizuje pobožnost, pouť na Kalvárii.

„Je to vyhledávané místo, o které se staráme. Výhled je nádherný,“ poukazuje starosta Mladějovic Josef Pelikán.

Obec již před pár lety kaple pospravovala. Obrazy, které návštěvníci spatří u jednotlivých zastavení, jsou věrnými kopiemi originálů. Ty byly uloženy v kostele. Zajímavostí je, že tehdy jednotlivé kaple dotovali rodáci z Mladějovic. Kaple patřily ke gruntu.

Magické místo s výhledem na širou Hanou nebo hřebeny Jeseníků přitahuje pozornost turistů, ale i svatebčanů.

Křížová cesta v Mladějovicích
Působivá křížová cesta se stává i místem pro svatby, s výhledem na Olomouc

Ruda

Křížová cesta v Rudě nedaleko Dlouhé Loučky začíná u kostela Panny Marie Sněžné a zahrnuje čtrnáct zastavení s výjevy nezvykle vyobrazenými ve tvaru srdce. Končí na Křížovém vrchu, kde je umístěno monumentální sousoší Kalvárie.

Unikátní pískovcová křížová cesta v Rudě, místní části Tvrdkova, je podle památkářů zástupcem souboru sochařských děl spojených s takzvaným Kalvarienbergem, tedy horou, která je přeneseným obrazem Golgoty a tedy místem, na němž se znovu odehrává Kristovo utrpení na kříži.

Soubor soch, na nichž jsou reliéfní výjevy ze závěru života Ježíše Krista, nechal vybudovat uničovský rychtář Jiří Gröschelsberger v roce 1760. Sochy byly před 12 lety renovovány olomouckým restaurátorem Ladislavem Werkmannem.

Barokní křížová cesta v Rudě u Rýmařova a poutní slavnost ke cti Panny Marie Sněžné. Neděle 7. srpna 2022.
Barokní zážitek na kopci. Úchvatná křížová cesta v Rudě ožila poutí

Moravský Beroun

Křížový vrch v Moravském Berouně, březen 2021Křížový vrch v Moravském BerouněZdroj: Deník/Daniela Tauberová

Za zhlédnutí stojí křížová cesta v nejstarší části Moravského Berouna, Křížovém vrchu, jemuž vévodí zbytky kdysi rozlehlého hradu Šternberků z roku 1339. Třináct zastavení spolu s kaplí Panny Marie Bolestné nechal v roce 1752 zhotovit olomoucký zednický mistr Matyáš Schwarz. Donátorem kaple byl majitel Svobodného dvora Fridrich Lichtblau.

Slavonín

Křížová cesta v Olomouci- Slavoníně u kostela svatého Ondřeje, březen 2021Křížová cesta v Olomouci- Slavoníně u kostela svatého Ondřeje, březen 2021Zdroj: Deník/Daniela Tauberová

V krajském městě si mohou zájemci prohlédnout venkovní křížovou cestu u kostela svatého Ondřeje v Olomouci-Slavoníně. Tvořena je původně šestnácti výklenkovými kapličkami osazenými v ohradní zdi.

Křížová zastavení pocházejí z roku 1807 a byla vyzdobena obrazy malíře Jana Zapletala.

Obrazy byly v 70. letech 20. století zničeny a v roce 2008 do prázdných výklenků kapliček zhotovili nové obrazy amatérští malíři z Holandska.

Ilustrační foto
Kam o velikonočním víkendu? Do zoo, na hrady, jarmarky i k vodě

Stražisko 

Křížová cesta ve Stražisku na ProstějovskuKřížová cesta ve Stražisku na ProstějovskuZdroj: Deník/Zdeněk Vysloužil

Na Prostějovsku je křížová cesta ve Stražisku. Tvoří ji čtrnáct zděných výklenkových kapliček, které lemují cestu z centra obce na vršek ke kostelu Svatých Andělů Strážných. Cesta byla zbudována roku 1854.

Drahotuše 

Hřbitov v Drahotuších s křížovou cestouHřbitov v Drahotuších s křížovou cestouZdroj: Deník/Liba Mátlová

V Drahotuších u Hranic je křížová cesta také na hřbitově. Tvoří ji výklenkové kaple umístěné v ohradní zdi hřbitova u barokní kaple Svaté Anny.

Šumpersko 

Lesní křížová cesta u Pavlova na ŠumperskuLesní křížová cesta u Pavlova nedaleko LošticZdroj: Deník/Jiří Kopáč

Několik křížových cest se nachází na Šumpersku. Za zmínku stojí například ta v Pavlově nedaleko Loštic v místech zaniklé vsi Střítěž či v Potůčníku u Hanušovic, kde ji tvoří čtrnáct dřevěných sloupků zhotovených ze železničních pražců. Na jejich vrcholech jsou přichyceny černobílé reprodukce pašijových obrázků ve slídových kancelářských složkách, připevněných rýsováčky. Nad obrázky je uchycen papírový bílý kříž. Cesta v Potůčníku končí u Kalvárie - dřevěného kříže na skále s Ukřižovaným Kristem malovaným na plechu.

Obnova lesa u pramene Odry ve vojenském prostoru Libavá, kde kůrovec udeřil vší silou. Dnes už rozlehlé holiny zarůstá druhově pestrý les, březen 2024.
U pramene Odry na Libavé opět roste les, krásnější. Vydejte se na výlet

Jesenicko

Na Jesenicku jsou pozoruhodné řížové cesty například v Travné u Javorníku a ve Zlatých Horách, kde vede z města na východ na kopec ke kapli Svatého Rocha. Postavena byla na přelomu 17. a 18. století a je tvořena zděnými výklenkovými kapličkami.