Odbory jednají s managementem a se skřípěním zubů pročítají dlouhé seznamy těch, kteří o práci přijdou „jen“ na pár měsíců a pracovníků, s nimiž se rozloučí úplně. Mezi zaměstnanci panuje napětí.

„Příčina je zřejmá: zakázky. Jsme na šedesáti procentech očekávaných tržeb a náklady musíme přizpůsobit realitě, jaká je,“ reagoval personální ředitel společnosti Unex Jan Klus.

Firma se snažila šetřit už vloni, kdy propustila agenturní pracovníky a stáhla výrobu ze dvou hal do jedné.

„Majitelé vidí situaci v širším kontextu a zásahy proto musejí být hlubší. Úspory, které byly provedeny, nestačí. Každopádně to není o tom, že bychom se s lidmi chtěli definitivně rozloučit. Je to dočasné opatření. Počítáme s nimi,“ poznamenal.

O tom, kolik přesně zaměstnanců ke konci ledna dostane výpověď a na základě dohody s firmou půjde do 1. července na úřad práce, ve čtvrtek Klus nechtěl sdělit s tím, že se čísla ještě zpřesňují.

Podle informací Olomouckého deníku ale půjde nejméně o čtyři stovky lidí s tím, že několik desítek možnost návratu nedostane.

Krize se podepsala na všech provozech Unexu, i slévárně, která zatím bez dopadů jela, a na niž dolehl i problém se zastavenými dodávkami plynu na Slovensku.

Moravské železárny: půjde možná přes sto lidí

Dusno je i v Moravských železárnách, kde mezi zaměstnanci kolují informace o výpovědi pro devadesát procent z nich.

„Mluvíme se všemi, aby o situaci měli informaci a nebyli překvapeni,“ vysvětlil Klus.

Podle neoficiálních informací by v železárnách mohlo jít o více než stovku lidí, kteří dostanou výpověď.

Mnohé rodiny, i když firma vyplatí odstupné a budou mít podporu v nezaměstnanosti, čekají krušné měsíce.

„I proto, že nikdo neví, jak se bude situace vyvíjet. Kolega ze slévárny se zadlužil kvůli příbuzné a říkal, že jestli skončí, může se oběsit. Pak tady dělají mladí manželé, kteří čekají rodinu,“ popisoval pracovník ze slévárny, který si nepřál zveřejnit jméno.

„Těžko to nesou ti, kteří jsou v železárnách od patnácti let. Strávili tady celý život a nic jiného neumí. Pro ně, pokud třeba nekývnou na předčasný důvod, to bude taky hodně zlé,“ dodal.

Vliv na kupní sílu, dopravu a město

S managementem Unexu ve čtvrtek jednalo o propouštění vedení Úřadu práce v Olomouci.

„Teprve se dozvíme konkrétní čísla a termíny. Pokud víme, budou propouštět asi pět set lidí,“ uvedl analytik úřadu práce Jaroslav Mikšaník.

Podle něj jde v souvislosti s krizí o zatím největší propouštění na Olomoucku.

„Od masivního propouštění v devadesátých letech je zřejmě největší,“ poznamenal.

Podle šéfa odborů v Unexu Stanislava Axmana propouštění dolehne na spoustu lidí, i když firma dopracovává scénář, aby bylo co nejcitlivější.

„Budeme poskytovat lidem právní servis a poradenství, aby nepřišli o různé dávky a situaci překlenuli co nejméně bolestně,“ uvedl.

„Skřípeme zuby, ale ceníme si toho, že management hledá řešení a nechce se lidí zbavit natrvalo. Také máme signály, že se pokouší získat zakázky i v zóně, kam krize zatím nedopadá. Všichni věříme, že se situace brzy stabilizuje, trh se oživí a budeme zase normálně fungovat,“ dodal Axman.

Obavy z dopadů propouštění má vedení uničovské radnice, které situaci sleduje.

„O propouštění už víme. S vedením jsme v kontaktu a připraveni situaci řešit,“ uvedla starostka Jarmila Kaprálová. Na Uničovsku je nezaměstnanost přes sedm procent.

„Sto lidí znamená procentní nárůst. To má vliv na kupní sílu, na dopravu, na celé město. Věříme managementu, že se mu podaří těžkou situaci zvládnout,“ dodala.