Moravskoslezský kraj v úterý 5. ledna požádal o pomoc Ústřední krizový štáb kvůli přetíženému krematoriu v Ostravě. V tom olomouckém se situaci související s vyšší úmrtností zatím daří zvládat, nicméně z hlediska kremací je kapacita hraniční.

V zimním období tradičně umírá více lidí než po zbytek roku. Tentokrát ale statistiky úmrtnosti navyšují následky epideme koronaviru. 

Zaměstnanci olomouckého krematoria nyní pracují nepřetržitě na tři směny. Těla zpopelňují i o víkendu nebo mimo smuteční obřady.

Olomouc: Kritické to není

Standardní kapacita krematoria v Olomouci se z hlediska kremace blíží k hraničnímu limitu, provozovatel prý ale situaci zatím zvládá. Pro Deník to potvrdil tajemník Krizového štábu statutárního města Olomouce Jan Langr.

„Situace v Olomouci kritická v tuto chvíli není. Jak po personální stránce, tak po té kapacitní je krematorium nyní bezproblémové,“ říká.

Jedním dechem však dodává, že z hlediska vlastních technologií se krematoria v Olomouckém kraji blíží k hraniční kapacitě a nejsou schopná nabídnout své služby Moravskoslezskému kraji, který se kvůli počtu nebožtíků ocitl ve složité situaci.

„Máme plán B pro případ, že by úmrtnost v regionu pokračovala v nárůstu,“ říká Langr.

Krematorium Olomouc si může vypomoci "záložním" chlazením mrtvých těl. V záloze jsou vlastní chladírenské boxy i mobilní kontejner, který od svého umístění do areálu v Neředíně loni v listopadu zůstává v pohotovostním režimu.

Takové uskladnění nebožtíků by sice prodloužilo dobu mezi úmrtím člověka a jeho zpopelněním, avšak krematorium by nemuselo přesměrovávat pohřební služby jinam.

Tohle jsem ještě nezažil. Úmrtí je moc

Nadstandarně vytížení jsou zaměstnanci pohřebních služeb prakticky v celém Olomouckém kraji.

„Dělám to 29 let, ale tohle jsem ještě nezažil. Těch úmrtí je moc,“ svěřuje se Tomáš Bolf, jednatel společnosti Quickroad – pohřební služba Hranice.

O aktuální úmrtnosti má dobrý přehled, protože sám vyváží nebožtíky z covidového oddělení hranické nemocnice. Nápor prý začal už v říjnu.

„Třeba za listopad bývalo na Hranicku v průměru 30 pohřbů, loni přes 60,“ poukázal na smutná čísla Bolf.

Pohřební služba Quickroad má smlouvu s olomouckým krematoriem a zatím se nesetkala s problémem, že by mrtvé musela vozit jinam.

Se zemřelým z Jeseníku až do Brna

Růžena Lukáčová, jednatelka pohřební služby v Jeseníku, má opačnou zkušenost. Navzdory přetížení převoz nebožtíků zvládají, problém je však s kremacemi.

„Naším spádovým městem je Šumperk, ale už v polovině prosince jsme je museli vozit do Ostravy, teď až do Brna,“ prozrazuje Lukáčová.

O vyšší úmrtnosti dle jejích slov není sporu, jestli je ale na vině covid, říct nedokáže.

„Třeba starší lidé se bojí jít k doktorovi, s tím je potíž,“ všimla si.