Ve vnitřním areálu pevnosti příchozí najdou řemeslný jarmark, dobové vojenské tábory a ležení, ale i občerstvení.

„Každý by měl najít to svoje, měla by to být akce pro rodiny s malými dětmi, pro které bude připravený skákací hrad či ručně vyřezávaný dřevěný kolotoč. Mělo by to být ale i pro větší děti, které by mohly zajímat různé souboje či koncerty,“ informoval spolupořadatel akce Vít Číhal.

Kromě šermířských a střeleckých soubojů bude o pozornost bojovat na divadelní scéně Studio bez kliky s loutkovými pohádkami, Adorea s hranou pohádkou se šermováním a také olomoucká Tramtárie s pohádkou O pračlovíčkovi. Na hudebním pódiu se zase vystřídají kapely The Connectors, Parní Lucie, Mixed Emotions nebo Imperio.

Chybět nebudou ani žonglérská vystoupení, lukostřelnice nebo strašidelná stezka valem pevnosti, start horkovzdušného balonu, večerní scéna se šermířskou ohnivou show nebo půlnoční kino.

„Festival děláme hlavně proto, abychom fort zviditelnili pro olomouckou veřejnost, aby věděli, že tu je, že je přístupný a otevřený. Máme tu muzeum, dají se tu dělat různé akce. Chceme zavést tradici, chtěli bychom z festivalu udělat každoroční akci, letos je to první ročník,“ sdělil spolumajitel fortu Jiří Fetka.

Doplnil, že podobná multižánrová akce se v prostorách vojenské památky nikdy předtím nekonala.

„Asi tři nebo čtyři roky zpět se tu odehrála velká bitva, organizovalo ji tehdy město spolu tehdejším majitelem. Loni tu byla bitva o bunkr, rekonstrukce válečné bitvy z roku 1945,“ doplnil.