Traktor cup, jak se klání jmenuje, se letos koná už posedmé, i letos je součástí místních hodových oslav.

Klání „dospěláků" předchází soutěž dětských šlapacích traktůrků, která odstartuje ve 14.50. V 16 hodin pak na trať vyráží podomácku vyrobené ukřičené stroje.

„Všechno to jsou funkční stroje a lidem na zahradách usnadňují práci. Ale není to závod, kde jde o prvenství, je to spíš z hecu," konstatoval krčmaňský starosta Zdeněk Jančo.

Účast v soutěži podle něj bývá různá. Některý rok se sešlo devět závodníků, někdy pět, letos se jich očekává okolo sedmi nebo šesti.

„Poprvé se soutěž pořádá v rámci Mikroregionu Království, tak uvidíme, jestli zareagují ostatní obce a pokud ano, bude to jen dobře," řekl.

První jízda se jede na čas do vrchu, po dráze asi 350 metrů dlouhé s osmnáctistupňovým převýšením.

Druhá disciplína je jízda zručnosti, tedy slalom mezi kuželkami nebo couvání. První tři závodníci pak dostanou poháry, ale i nějaké věcné ceny.

Zdeněk Jančo se do soutěžního klání nikdy nepustil. Připouští však, že to úplně jednoduché není.

„Kopec je dosti prudký a ani brzdění není jednoduché. Záleží i na tom, jaké budou podmínky. Ti nejlepší kopec vyjedou okolo 49 vteřin, další časy se pohybují až do 1 minuty 20 vteřin. Podle toho jak mají vyštelovaný motor," vysvětlil.

Není to ale jediná mimořádná soutěž, kterou mohou zájemci během třídenních hodových oslav absolvovat.

„Letos je to i Trakař cup, tedy soutěž dvojic na trakaři. Jede muž a žena a uvidíme jak se nám to povede," pokrčil rameny Zdeněk Jančo.

Nová dráha pro atlety

Hodové oslavy jsou v Krčmani tradiční a jednou z největších akcí roku.

Začínají v pátek 2. května mistrovským utkáním v malé kopané.

Organizátoři neopomenou ani na položení květin k Památníkům osvobození. Odpoledne, už v areálu hřiště vyhrávají pouťové atrakce a kolotoč láká ke svezení.

„V sobotu slavnostně otevíráme novou atletickou dráhu. Na dětském sportovišti bude dopoledne pro nejmladší přichystáno několik atletických úkolů, jako je sprint na třicet metrů, skok daleký nebo třeba překážkový běh," sdělil starosta.

Odpoledne je pak plné vystoupení dětí z místní základní školy, ale i Velkého Týnce, chybět nebudou Báječné ženské z Majetína nebo tršické a přerovské mažoretky.

„Sobotní poslední část nabídne hodovou zábavu, startuje v 18 hodin a končí o půlnoci. Na neděli je pak nachystaná od 9 hodin hodová mše v našem kostele sv. Floriána," doplnil Zdeněk Jančo.