Podle úředníků stále panuje sucho a vodu v korytě je potřeba chránit. Pokud se hydrologická situace zlepší, omezení se může zkrátit.

Zákaz vydal odbor životního prostředí ve Šternberku minulý pátek. Omezení nakládání s vodou z Bystřice a jejích přítoků na území Moravského Berouna, Domašova nad Bystřicí, Jívové a Hraničných Petrovicích má účinnosti do konce října.

„Hlavním důvodem je přetrvávající sucho. Sice se ochladilo a začalo pršet, ale srážek není tolik. Navíc v minulém týdnu nebyla předpověď nijak pozitivní a nepočítala s počasím, jaké máme nyní," vysvětloval vedoucí odboru životního prostředí Antonín Kostrůnek.

Hladina Bystřice a její přítoky v minulých dnech kolísaly kolem úrovně hydrologického sucha. Podobně deficit v podzemí z loňského roku zatím vydatnější srážky významně nevylepšily.

„Na Bystřici je závislý provoz úpravny vody v Domašově nad Bystřicí a sádky Českého rybářského svazu," vysvětloval Kostrůnek.

Nikdo to už nečekal

Opatření zapovídá odběr vody pro zemědělství, napájení zvířat či zalévání zahrad.

Přišlo v době, kdy jej už nikdo nečekal – zhruba o měsíc později než zákaz vydaný po loňském extrémním suchu. To zaskočilo farmáře, kterým komplikuje život asi nejvíce.

„Prší a my musíme pro vodu do jiné vodoteče. Dobytku ji vozíme na pastvu patnáct kilometrů. Co naděláme," reagoval farmář Alois Bureš, který má na pastvinách kolem Bystřice 1200 kusů skotu. „Když to bude měsíc, dá se to nějak vydržet," dodal.

Úředníci však nevylučují, že dobu omezení nakládání s vodou z Bystřice zkrátí, pokud déšť vylepší průtoky.

„Uvidíme, jak se bude situace vyvíjet. Pokud to klimatické podmínky umožní, je možné, že zákaz bude odvolán dříve," uvedl Antonín Kostrůnek.