„Měli jsme tady sto sedmdesát krav, teď jich je sto třicet čtyři. Koncem roku tu bohužel nebude ani jedna,“ říká zootechnik František Zatloukal. Jsme na farmě ve Velkém Týnci v rozlehlé, moderně zrekonstruované stáji pro dojnice.

Už před deseti lety tady investovali do nového zařízení, aby zvířata měla ty nejlepší podmínky. Vše zbytečně. Obyvatele stáje teď čeká smutný osud, ještě během tohoto roku půjdou na porážku.

Stejně jako ostatní farmy, i tu ve Velkém Týnci ničí extrémně nízké výkupní ceny mléka, chov krav se nevyplatí. Za první čtvrtletí zaznamenali katastrofální ztrátu – čtyři miliony.

Situace je dohnala až k rozhodnutí, které si přáli nejméně – omezit chov. Mají tu přitom vyšlechtěné krávy ze speciálního holštýnského plemene, určené pro dojení, nechybějí však ani ty „klasické“ strakaté.

Za pět let v Týnci zvedli užitkovost o pět litrů. „Jsou tu krávy, které mají něco přes dva roky, ale i šestileté nebo osmileté,“ líčí zootechnik.

Pokud dojnice zmizí, bude to nenahraditelná ztráta.

„Chovat krávy je dlouhodobá záležitost. Jen devět a půl měsíce trvá březost. Když se tele narodí, trvá dlouho, než se kráva zapustí a než začne dojit. Jakmile se chov zruší, už ho nikdo neobnoví,“ vysvětluje Zatloukal.

Kravín bez řetězů a se sprchou

Dojnice vypadají vskutku spokojeně. Obrázek přivázaných vystresovaných zvířat známý z nedávné doby je zde už léta minulostí.

„Už dlouho tady nemáme jediný řetěz, krávy se pohybují volně a mají pohodlné lehací boxy,“ říká Zatloukal.

Na krávy se snáší osvěžující sprška vody.

„Vybudovali jsme skrápěcí zařízení nad koryty. Zvlhčuje se tak prostředí, když je příliš teplo. Při určité teplotě se samo zapne a běží asi dvacet vteřin. Intervaly si můžete libovolně nastavit. Vybudovali jsme i drahé ventilátory. Máme také svůj samochodný krmný vůz i vlastní vakovač, díky němuž si vyrábíme sami krmení v bílých vacích. Vybavení je tady opravdu na úrovni, ale co je to platné,“ krčí Zatloukal rameny.

Na farmě také šlechtí speciální plemenné býčky, s odchodem krav jich bude také méně. Chovatelé mají naštěstí ještě jednu farmu v Krčmani. Ve Velkém Týnci však přijde několik zaměstnanců o práci.

„Jedná se o místní lidi, kteří se tomu věnují s láskou. Není to práce pro každého – ranní vstávání, práce o víkendech… člověk k tomu prostě musí mít vztah. Bohužel budeme muset propustit i mladé lidi, kteří jsou pracovití a ochotní a jiné zaměstnání si budou těžko hledat,“ dodává zootechnik Zatloukal, když vycházíme z budovy, která zatím stále ještě představuje zázemí pro desítky zdravých a spokojených zvířat.

Zbývá jim posledních pár měsíců života.

Karel Páral