Až bude Pavel Richter, kronikář obce Dlouhá Loučka na Olomoucku, sepisovat všechny důležité události, které se letos v obci staly, k datu 20. listopadu zřejmě připíše – slavnostní otevření opraveného historického mostu.

Jak sám říká, ke konci roku to je třetí největší a nejhezčí událost.

„Byl tady na návštěvě kardinál Dominik Duka, generální konzul Ruska položit květiny u památníku ruských vojáků z doby Napoleonských válek a tohle je taková ta třetí největší událost. Most je krásný," uvedl kronikář Pavel Richter.

Asi tři sta let starý klenbový most v Dlouhé Loučce, přes který auta projíždějí do místní části Plinkout, byl léta v havarijním stavu.

Správa silnic Olomouckého kraje (SSOK) chtěla most zbourat a nahradit jej novým ze železobetonu. Zastupitelé obce tehdy byli proti, lidé sepisovali petici.

Slavnostní otevření opraveného barokního mostu v Dlouhé Loučce

Zbourat jej by bylo barbarství

Nakonec ale Ministerstvo kultury rozhodlo, že jde o kulturní památku a nic se bourat nebude.

„Byl jsem jedním z těch, kdo byl zásadně proti zbourání. Myslím si, že by to byl výraz barbarství a neúcty k historickým památkám. Opravený je velmi pěkně," poznamenal Pavel Richter

Nejen památkáři, ale také místní občané jsou s výsledkem spokojení. Most se pro pěší i motoristy otevřel zhruba před dvěma týdny.

„Já jsem byla pro opravu a je to nádherné. Je výborné, že to je i pro chodce, to dřív nebylo. A také se mi líbí, že přes něj nejezdí nákladní auta," zhodnotila obyvatelka obce Milada Surmová.

Podle ředitele Správy silnic Olomouckého kraje Drahomíra Babniče nebyla rekonstrukce jednoduchá. Práce trvaly zhruba půl roku.

„Bylo to náročné, daleko horší než novostavba. Ovšem byla to výjimečná práce, je to opravdu historický unikát," řekl Drahomír Babnič.

Dlouholoučský starosta doufá, že si teď obec trochu oddechne.

„Oprava nás zatěžovala, obcházeli a objížděli jsme obec dokola a to, že je most otevřený, to nám hodně odlehčí," konstatoval.

Opravený barokní most v Dlouhé Loučce

Postaví i nový most pro náklaďáky

Po historickém mostu, mohou po opravě jezdit auta do 3,5 tun, jezdí se jednopruhovým provozem, novinkou je i bezpečná cesta pro pěší. Není to ale poslední investice.

Obci totiž připadla socha svatého Jana Nepomuckého, která je součástí mostu a v příštím roce by se měla restaurovat.

Kromě toho se v obci bude budovat most nový. Vyroste o kousek dál a budou přes něj jezdit i nákladní auta.

„Potřebujeme propojit obě strany obce, takže nakonec jsme se s Olomouckým krajem dohodli, že vykoupíme pozemky a zajistíme je pro výstavbu nového mostu a nové přístupové komunikace, zhruba o šest set metrů níž. V příštím roce, pokud bude všechno tak, jak je naplánováno, by se měl stavět most nový, který bude mít parametry pro nákladní dopravu. Teď jsme vyřešili jsme osobní dopravu, ale s nákladní jsou ještě problémy," vysvětlil Ladislav Koláček.

Na nový most je však pyšný. Pokud by do budoucna chtěli vytisknout nové pohlednice Dlouhé Loučky, o dominantách by měli jasno už teď.

„Takové mosty se nespravují každý den, jsem na něj pyšný a jsem rád, že se opravil. Jestli budeme do budoucna dělat pohlednice tak na ni dáme kostel, zámek a most. To jsou naše tři dominanty," uzavřel starosta Dlouhé Loučky.