Brány pekelné se otevřou poprvé v 17:00, kdy ze svých úkrytů vykročí na dvě desítky krampusáků z olomoucké a brněnské skupiny. Show v pevnosti propukne ve stejný den také v dalších časech: v 18:30 a ve 20 hodin.

„Máme tři termíny, aby se dostalo na každého a lidé se hlavně nemačkali. Čerti se budou pohybovat mezi návštěvníky, kteří se s nimi mohou v areálu pevnosti vyfotit. Atmosféru dotvoří hořící ohně a louče, celý prostor bude speciálně nasvícen. Chybět nebude působivá hudba,“ lákal organizátor Martin Šuba, vedoucí skupiny Krampus Olomouc.

Průvod Krampusů v adventní Olomouci, 17. prosince 2022
Vánoční trhy v Olomouci budou bez průvodu Krampusů. Tady je program

Hororová stezka pro odvážné

Kdo bude mít zájem, může vyrazit na speciální stezku, která však bude vyžadovat větší dávku odvahy než procházka mezi nadšenci v děsivých kostýmech.

„Bude mít strašidelnou atmosféru, dokreslenou hororovými zvuky. A bude jednosměrná! Vrátit se zpátky, to už nepůjde. Věřím, že si ji návštěvníci užijí,“ zval odvážlivce.

Oprava olomouckého průtahu finišuje. Ve Foerstrově už je na novém asfaltu vodorovné značení, 1. listopadu 2023.
Oprava průtahu finišuje. Otevře dříve, než bylo v plánu

Třímetrová příšera

Na sobotní show si krampusáci připravili nové masky. „Nejvyšší čert s exotickými rohy bude mít přes tři metry. Další novinkou, kterou jsem vymyslel, budou lomené nohy s kopyty – jaké má správný čert,“ přiblížil stále propracovanější kostýmy.

Putování stezkou odvahy je podle pořadatelů vhodné pro návštěvníky starší patnácti let. „Je samozřejmě na rodičích, aby správně vyhodnotili, zda je pro jejich dítě vhodné, nebo ne. Budeme mít na místě ceduli s upozorněním,“ uvedl Šuba.

Průvod čertů ze skupiny Krampus Olomouc na mikulášské nadílce v areálu občerstvení U Rockyho v Prostějově. Prosinec 2022
Jak se dělá Krampus Olomouc? Pila a svářečka, prozradil muž za hrůznou maskou

Na sobotní odpoledne a večer je v pevnosti připravený atraktivní doprovodný program. V provozu budou například kovárna nebo ražba mincí. Zajištěno bude občerstvení.

Zájem o show je podle organizátorů značný. Kapacita pro každý z časů je 300 osob.

„Tento listopadový termín jsme zvolili záměrně – jedná se o otevření pekelných bran. Vstupenky zatím ještě jsou na všechny časy,“ uvedl Šuba.

Jednotná cena vstupného na Otevření bran pekelných v pevnůstce v Křelově je stanovena na 250 korun.