Na úterní tiskové konferenci to přiznal jejich nový ředitel Karel Kolářík.

„Současná ekonomická situace nás nutí zavádět určitá úsporná opatření. Tím, že se naučíme překonávat to horší, budeme připraveni, až přijde to lepší,“ řekl.

Rozpočet hasičů Olomouckého kraje se snížil už v loňském roce. Oproti roku 2008 se jedná o zhruba pětiprocentní škrty. Podle šéfa republikových hasičů Miroslava Štěpána by se současná finanční situace mohla bez problémů udržet po další dva roky.

„Později už by to mohl být problém,“ řekl.

Podle ředitele Koláříka se rozpočet na letošní rok pohybuje v řádech milionů korun.

„Nikdy dopředu nevíme, kolik peněz budeme potřebovat na výjezdy, pohonné hmoty, nebo krizové situace. Co do plánovaných úspor, máme o nich určitou představu, ale ta se týká spíše dlouhodobějšího období,“ konstatoval.

Výjezdy hasičů by hubené období zkomplikovat nemělo. Pro případ, že by nastala mimořádná situace, jako například červnové „bleskové“ povodně, má kraj vyhrazených ještě více než pětimilionovou rezervu.

Úsporná opatření se tedy obyvatel dotknou jen částečně. Hasiči totiž nyní budou zvažovat, zda je ten který výjezd opravdu nezbytně nutný.

„Při otázce ohrožení života je to samozřejmost. Hasiči ale dělali i určitý servis, když to řeknu v uvozovkách: poklidit a zamést. O těchto výjezdech už budeme více přemýšlet,“ řekl Štěpán.

Podotknul také, že hasiči budou více apelovat na prevenci. Podle něj se jim totiž v České republice celkově nedaří snižovat počty požárů, kterých bývá průměrně dvacet tisíc za rok.

„Chtěli bychom také více vzdělávat občany o tom, jak se před požáry chránit, jak zabránit škodám, nebo jak se chovat v případě mimořádných situací,“ doplnil Kolářík.