Zákaz bude platit do 31. října.

„Zákaz byl vydán proto, aby vlastník lesních porostů, kterým jsou Lesy ČR, mohl zlikvidovat následky větrné kalamity, která zmíněné lokality postihla v době od 10. do 12. srpna. Opatření má zajistit bezpečnost a chránit zdraví obyvatel našeho regionu,“ uvedl hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk. Podle krajského úřadu je třeba vytěžit 25 000 m3 dřeva.

Lidé se o zákazu dozví ještě před vstupem do lesa z informačních tabulí, které budou dány na viditelná místa. Informace budou také na stránkách obcí.

„Pokud lidé vydaný zákaz poruší, hrozí jim pokuta až do výše pěti tisíc korun. Na dodržování zákazu bude dohlížet lesní stráž. Ta má možnost uložit na místě blokovou pokutu nebo přivolat Policii České republiky,“ upozornila mluvčí hejtmanství Kamila Navrátilová. 

Škody na lesních porostech na Olomoucku způsobily velmi silné bouře, které pustošily ve velké části střední Evropy. Jednalo se o takzvané derecho. „Jde o označení pásu škod vzniklých silným větrem, který doprovází rozsáhlý bouřkový systém. Tyto škody se táhnou územím o délce minimálně 400 kilometrů – následky z minulého týdne jsou až v Polsku směrem k Baltu,“ vysvětloval Roman Volný z ČHMÚ Ostrava.

Podle něj se tato derecha vyskytovala na území České republiky i v minulosti. Jedno až dvě ročně.

„Jen se to takto neklasifikovalo, protože k tomu nebyly dostatečně komplexní podklady, jde i o výměnu dat mezi státy,“ uvedl meteorolog. „Letos je jich více. Doposud bylo zaznamenáno pět derech, která zasahovala i naše území, alespoň částečně,“ dodal Roman Volný.