Krajský sněm STAN již v březnu jednohlasně schválil stávajícího hejtmana jako svého lídra v zářijových volbách. Povede kandidátku, která se bude jmenovat Starostové pro Olomoucký kraj.

„Za čtyři roky jsme dosáhli v Olomouckém kraji skvělých úspěchů. Především jsme po našich předchůdcích zcela obrátili trend neustálého zadlužování Olomouckého kraje. Snižujeme dluh a rekordně investujeme. Daří se nám i v dalších oblastech. Proto chci navázat na svou dosavadní práci i v příštím volebním období,“ hodnotil hejtman Josef Suchánek.

Obhájit hejtmanské křeslo pro stávajícího hejtmana nebude snadné, STAN se tentokrát bude o hlasy ucházet samostatně a nikoliv jako minule v koalici. Spojenectví s Piráty Starostům před čtyřmi lety vyneslo v Olomouckém kraji bez mála 20% hlasů a skončili druzí za tehdy vítězným ANO.

Vítěznému ANO v čele s tehdejším hejtmanem Oklešťkem se po volbách v roce 2020 nepodařilo sestavit většinovou koalici a Olomoucký kraj vede v končícím volebním období koalice složená ze tří uskupení: Spojenci – Koalice pro Olomoucký kraj (lidovci, TOP09, Pro Olomouc a Zelení), Piráti a STAN, samostatně je v krajské vládě ODS.

close Dalibor Horák (ODS) - 2. náměstek hejtmana - zdravotnictví info Zdroj: Archiv strany/politika zoom_in Dalibor Horák, ODS

ODS se na podzim bude o hlasy voličů opět ucházet samostatně. Povede jí Dalibor Horák, stávající náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví.

Na zisku ODS se podle politologa může podepsat kauza silničních zakázek, v níž figurují dnes už bývalí občanští demokraté: Michal Zácha, někdejší náměstek hejtmana, a Robert Knobloch, bývalý krajský šéf strany.

„ODS oslovila před čtyřmi lety více než 10 procent voličů a na tuto kauzu nijak nereagovala. Domníval jsem se, že provede zásadnější obměnu čela kandidátky. Nic se však nestalo. Takže nějaké procento s největší pravděpodobností ztratí,“ hodnotil olomoucký politolog Pavel Šaradín.

VIDEO: Tiskovka krajské koalice po zadržení náměstka Záchy

Olomoucký hejtman Josef Suchánek (Piráti a STAN) po středečním jednání koaliční rady. | Video: Tauberová Daniela

Okleštěk: největší adept na hejtmana

Po vítězství v krajských volbách sahá hnutí ANO, které je dnes v krajském zastupitelstvu v opozici - spolu s SPD. Hejtmanské křeslo se pokusí znovu obsadit poslanec Ladislav Okleštěk, celorepublikový výbor hnutí ANO již v polovině června schválil kandidátky pro krajské volby.

„Vítězství hnutí ANO v kraji je naprosto nezpochybnitelné. Nyní hraje o to, jak silná bude mobilizační kampaň proti vládě. Může oslovit třetinu voličů, velmi bude záležet na kondici konkurence. Takže pan Okleštěk je zcela určitě hlavním uchazečem o post hejtmana,“ uvedl politolog k očekávanému úspěchu hnutí.

V případě pravděpodobné povolební situace se ANO podle Šaradína nejspíše poučilo z výsledku minulých krajských voleb. V roce 2020 sice také vyhrálo, ale nedokázalo najít v zastupitelstvu většinu.

„Na tento moment si dá pozor. Hlavním koaličním partnerem zůstává ODS, ale to nebude početně stačit. Spolupráce s SPD je méně pravděpodobná, ale nabízí se model ‚Olomouc‘, tedy spoluvládnutí s Piráty a hnutím ProOlomouc,“ čte situaci po uzavření volebních místností koncem září olomoucký politolog.

Piráti v koalici

Piráti jdou do krajských voleb v koalici s hnutím ProOlomouc, Společně pro Přerov a Naše Litovelsko. Deklarovali, že jejich společným cílem je boj proti korupci, transparentnost a poskytování kvalitních krajských služeb občanům.

Kandidátku vede současný krajský radní pro životní prostředí Martin Šmída za Piráty, jako dvojku nasadili krajského radního pro kulturu Jana Žůrka za ProOlomouc. Koalice podle vedení subjektů byla sestavena především na základě společného původu - jednotlivá hnutí vznikla odspodu z místních komunit - a také na základě spolupráce na komunální úrovni.

close Martin Šmída  (PIRÁTI a STAROSTOVÉ) - radní - životní prostředí, odpady, zemědělství info Zdroj: Archiv strany/politika zoom_in Martin Šmída, Piráti

Nejdále v přípravách na aktivní souboj o hlasy voličů je koalice Spojenci24 (KDU-ČSL, TOP 09, Zelení a Nestraníci) s lídrem Ivo Slavotínkem, současným náměstek hejtmana.

Kandidáti společně s dobrovolníky již vyrazili za lidmi do ulic. Oslovit takto chtějí v kraji minimálně 30 tisíc voličů.

close Koalice Spojenci24 (KDU-ČSL, TOP 09, Zelení a Nestraníci) dnes zahájila v Olomouci první fázi kampaně pro volby do krajského zastupitelstva. info Zdroj: Spojenci24 zoom_in Koalice Spojenci24 (KDU-ČSL, TOP 09, Zelení a Nestraníci) zahájila v Olomouci první fázi kampaně pro volby do krajského zastupitelstva.

SPD: lídr Fiala

SPD pokračuje ve spolupráci s Trikolorou a v těchto dnech ještě v Olomouckém kraji jedná o možné spolupráci s dalšími spřízněnci.

„Vyjednáváme koalice, aby se daly dohromady všechny hlasy lidí, kteří souzní s programem SPD. Jednání ještě nemáme dokončená. Dlouhodobě spolupracujeme s Trikolorou, smlouva je potvrzena a nebude se na ní nic měnit,“ uvedl krajský místopředseda Pavel Jelínek.

„Lídr je jasný: Radim Fiala. Členská základna si přeje, aby nám dělal lídra i v krajských volbách,“ potvrdil jedničku kandidátky.

close Radim Fiala, 52 let, poslanec, místopředseda hnutí, Prostějov, člen SPD info Zdroj: Archiv politika/strany zoom_in Radim Fiala, SPD

Na krajské volby, které se uskuteční již 20. a 21. září, se v Olomouckém kraji připravuje také Sociální demokracie. Podobu kandidátky, kde lídr může být zajímavým překvapením, bude Lidový dům schvalovat v tomto týdnu.