Pro pořadatele kulturních akcí, na které doléhá tlak ekonomické krize, znamenají dotace vydatnou pomoc. „Letos nám odřekli všichni sponzoři. Snažíme se vést jednání s novými. Pokud grant dostaneme, velmi nám to pomůže, protože program je teď na penězích od města i kraje závislý,“ řekl organizátor Olomouckého kulturního léta Libor Gronský, kterému Rada přidělila tři sta tisíc korun.

Gronský musel slevit z původních odvážnějších plánů a zařadit více komorních koncertů. Dostane-li peníze, zůstane i letos přehlídka dostatečně pestrá a zajímavá. „Kvůli krizi bude na koncerty chodit míň lidí. I tak se budeme snažit udržet nízké vstupné, včetně úvodního koncertu Evy Urbanové,“ slíbil.

S podobnými potížemi se musejí potýkat i organizátoři Hanáckého roku ve Velké Bystřici – celoročního projektu folklorních akcí. I pro ně by podle místního starosty Marka Pazdery znamenalo zamýšlených sto šedesát tisíc od kraje významnou pomoc.

Čtyři sta padesát tisíc, tedy asi polovinu požadované částky, dostane olomoucké divadlo Tramtarie. „Za ty peníze jsme velice rádi, je to o sto tisíc víc než loni,“ reagovala ředitelka divadla Petra Němečková. Spíše než dovoz drahých zvučných jmen je dlouhodobým cílem principálky vytvořit vlastní profesionální soubor.

Zatím je to však hudba budoucnosti. „Obnášelo by to vyplácení honorářů hercům. Tím bychom zaručili, že by se složení tolik neproměňovalo,“ uvedla Němečková.

Z pětaosmdesáti žádostí vybral kraj třicet sedm dotací na obnovu kulturních památek. Patří k nim i dokončení restaurování unikátního gobelínu s názvem Odpočinek na útěku do Egypta.

„Původně byl gobelín opravován jen amatérsky. Rozparky byly zašity neodborně, okrajové partie byly zničeny. Také ho velmi poničili moli. Vyčištěním se oživily původní, časem vybledlé, barvy. Zjistili jsme, že jsou vzácně dochované. I když bádání ještě není u konce, je zřejmé, že nástěnný koberec pochází ze špičkové evropské dílny,“ popsala Alena Jemelková z památkového oddělení olomouckého arcibiskupství.

Potvrdila, že již šestnáct měsíců trvající restaurátorské práce by měli odborníci díky dotaci bez problémů dokončit letos v červnu.

Peníze podle všeho poputují i do olomouckého chrámu Panny Marie Sněžné. Kostel, který čeká důkladná rekonstrukce, dostal grant na zrestaurování fresky a výzdoby boční kaple Anděla strážce.

„Tato kaple patří k několika místům, které jsou v nejvíce havarijním stavu. Doufáme, že se nám podaří uskutečnit její opravu ještě letos,“ reagoval kněz z farnosti kostela, jezuita Pavel Bačo.

Napočtvrté se podařilo získat peníze na opravu pomníku obětem obou válek v Července. „Na pomník se občané složili roku 1922. V době okupace ho zakopali, aby nedošel k úhoně. Častou manipulací byl však poškozen,“ vysvětlil starosta Červenky Jaroslav Vlk (nez.). Kraj přispěje šedesáti tisíci, zbylých čtyřicet si doplatí obec z rozpočtu.

Stejnou částku dostali i v Bouzově na zrestaurování sousoší Kalvárie v místní části Kadeříně. Chtějí tam opravit i vedle stojící kapličku, na kterou dostali peníze z ministerstva kultury. „Obě záležitosti bychom chtěli stihnout do podzimu,“ upřesnil starosta Bouzova Zdeněk Foltýn (nez.).

KAREL PÁRAL