SSOK před necelým rokem prošla rozsáhlým auditem, který hejtmanství zadalo v souvislosti s informacemi vyplývajícími z kauzy takzvaného „Faltýnkova deníčku“.

Kontrola odhalila nedostatky při zadávání dopravních zakázek. Kraj nato přijal sérii opatření, týkala se například střetu zájmu u několika zaměstnanců.

Server Seznam Zprávy, který diář získal, vloni na jaře mimo jiné popisoval, jak se Jaroslav Faltýnek (ANO) snažil ovládnout dopravní zakázky v Olomouckém kraji. „Nad 6 milionů je nutno zrealizovat s konkrétní firmou,“ stojí podle serveru v diáři.

Jaroslav Faltýnek po zveřejnění jeho deníku čelil podezření, že ovlivňoval dopravní zakázky v Olomouckém kraji. Ilustrační koláž
Zakázky u silnic budou jinak. Kraj mění pravidla po "Faltýnkově deníčku"

Nové vedení kraje v této souvislosti zadalo forenzní audit. Ten odhalil například nestandardní vztahy mezi SSOK a dodavateli některých veřejných zakázek, nebo například přímý střet zájmů. Někteří zaměstnanci podnikali v podobných oborech jako samotná SSOK.

Hejtmanství nato přijalo řadu opatření. Při hledání dodavatelů zakázek má SSOK ve větší míře zveřejňovat svoje poptávky a oslovovat více firem. SSOK upravila vnitřní předpisy a vyřešila střet zájmu.

Zakázky za bývalého ředitele

Auditované období (2015 až 2020) se týkalo dvou hejtmanů a dvou jejich resortních náměstků. Dosavadní ředitel SSOK Petr Foltýnek byl jmenován do funkce od 1. ledna 2018.

„Závěry auditu jsou: mohlo dojít, domníváme, myslíme si. Pochybení, která jsou věcná, dohledatelná, ta se týkají dvou, třech drobných zakázek v roce 2015, tedy za bývalého ředitele,“ sdělil tehdy Olomouckému deníku náměstek hejtmana pro oblast dopravy Michal Zácha (ODS).

Jaroslav Faltýnek.
Korupce? Kvůli Faltýnkově deníku Olomoucký kraj zadá audit správy silnic

Hnutí ANO, které je v opozici, se tehdy ohradilo, že se audit dává do spojitosti s politiky hnutí ANO. Vyzvalo vedení kraje, aby se začalo zabývat nápravou pochybení, včetně vyvození personálních důsledků u SSOK - současný ředitel byl vybrán ještě za vládnutí ANO v Olomouckém kraji.

K případným personálním změnám ve vedení SSOK tehdy Zácha uvedl, že se mohou odvíjet od výsledku policejního vyšetřování.

„Na domněnkách nebudeme nikoho trestat. Ukazuje se na ředitele, ale jsou tam náměstci, vedoucí středisek apod. O zmíněných drobných zakázkách nevěděl ani bývalý ředitel,“ reagoval tehdy Zácha.

Jaroslav Faltýnek
Faltýnek: Nikdy jsem nevlastnil žádnou společnost. Příběhy z diáře jsou nesmysl

Vedení Olomouckého kraje, koalice Pirátů, STAN, ODS a Spojenců-Koalice pro Olomoucký kraj, již vloni podalo trestní oznámení na neznámého pachatele. Hejtmanství tak učinilo hned po zveřejnění prvních informací z „Faltýnkových zápisků“. Finální forenzní je součástí vyšetřovacího spisu.

Správa silnic je krajskou příspěvkovou organizací. Jejím hlavním posláním je především údržba vozovek druhých a třetích tříd v majetku Olomouckého kraje.