Projektem s názvem Zavřít dveře nestačí chce hejtmanství ve spolupráci s policií snížit počet krádeží a předcházet vandalismu. Majitelé bytových domů návody a doporučení vítají. Projekt je pilotní a zatím funguje pouze v olomouckém regionu.

Krádeže, loupeže a vandalství jsou nejčastějšími trestnými činnostmi, které obtěžují obyvatele Olomouckého kraje. Hejtmanství chce proto kriminálním praktikám předcházet a chránit před zloději majitele rodinných, bytových i panelových domů.

„Vypáčené schránky, posprejované budovy nebo vykradené sklepy. S tím vším se lidé v kraji setkávají. Jednou z příčin jsou nedostatečně zabezpečené domy nebo špatná bezpečnostní opatření. Rozhodli jsme se proto navázat na projekt Policie České republiky, při kterém policisté upozorňovali domovníky na rizika nedostatečně chráněného domu a radili jim, jak předcházet krádežím,“ popsal vedoucí projektu Michal Poláček.

Na webu návody i kontakty

Krajský úřad proto vytvořil zcela nové webové stránky, které lidé najdou na www.zavritdverenestaci.cz, kde si na modelu bytového domu mohou vyzkoušet, jak dobře mají dům proti zlodějům a vandalům zabezpečený.

Interaktivní web dává návštěvníkům stránek jednoduchý návod, jak dům lépe chránit. Radí také domovníkům, jak při správě objektů postupovat, aby zloděje nelákal.

„Lidé tam najdou i kontakty na specializované firmy, návody, jak majetek pojistit či jak postupovat při vykradení bytu,“ objasnil Poláček.

Kromě nového webu si mohou lidé rady a tipy přečíst také v tištěné brožuře, která speciální webové stránky kopíruje.

„Rozdávat je budou policisté nebo si je lidé mohou vyzvednout na krajském úřadě na odboru sociálních věcí. Jsme také ochotní je zaslat přímo na adresu poštou,“ vysvětlil Poláček.

Zavřít dveře nestačí

Dřevěná mříž je pro zloděje hračka

Součástí projektu byly také semináře, na kterých se policisté seznámili s technickými prvky a novinkami v oblasti zabezpečení různých objektů. Při obchůzkách nejčastěji radí, jak ochránit před krádeží sklepy či kolárny.

„Takových případů je hodně. Většinou totiž mají pachatelé do těchto prostor velmi snadný přístup. Sklepy jsou obvykle chráněné jen dřevěnou mříží a jednoduchým zámkem, což je pro šikovnějšího zloděje hračka. Lidé by jim neměli dávat šanci a celý dům si lépe zabezpečit. Prevence je důležitá,“ podotkl olomoucký policejní mluvčí Petr Čunderle.

Kraj zaplatil 100 tisíc

Že opravdu jen zavřít dveře nestačí, potvrzují i majitelé bytových domů. Antonín Kyjovský, předseda představenstva Stavebního bytového družstva Olomouc, které má na starosti přes deset tisíc bytů a je tak největším správcem ve městě, projekt přivítal.

„Je účelný a prospěšný. Krádeže totiž evidujeme často. Poslední jsme zaznamenali předminulý čtvrtek. Zloděj ukradl věci ze sklepa a ještě poničil výtah. Zabezpečení domů je důležité, ale nestačí to. Sídliště by měli hlídat policisté. Měli by je obcházet pěšky, aby krádežím zabránili. Z vozu toho moc neuvidí,“ řekl Kyjovský.

Podobně reagovala i Ivana Vavrušková, ředitelka Okresního stavebního bytového družstva, které spravuje přes pět tisíc bytů v Olomouci, Uničově, Šternberku i Litovli.

„Zloději jsou čím dál vynalézavější a opravdu se stává, že vyloupí nějaký byt či sklep. Musíme se jim bránit. Rady a tipy, jak lze krádežím předcházet, jsou proto velmi důležité a při správě našich bytových domů jich určitě využijeme,“ sdělila Vavrušová.

V republice zatím nemá projekt obdobu. Podle krajského úřadu jde o první takový záměr.

„Dovoluji si tvrdit, že jsme předběhli dobu. Jde o úplnou novinku,“ uvedl Poláček.

Krajský úřad dostal na projekt dotaci z ministerstva vnitra. Celkové náklady byly téměř tři sta tisíc korun, z toho sto tisíc platilo hejtmanství.