Největším obnosem Olomoucký kraj podpoří vzdělávání.

Přispěje například na devět projektů Univerzity Palackého, pěti miliony bude dotovat výzkum a ediční činnost soukromé Moravské vysoké školy a také investuje do Vysoké školy logistiky v Přerově nebo do Konzervatoře Evangelické akademie v Olomouci.

Další dotace poputují na projekty v oblasti kultury a do neziskových organizací.

Nejvyšší částkou kraj přispěje Moravské vysoké škole, a to necelými pěti miliony. Dotace je pozoruhodná i faktem, že soukromá škola z osmdesáti procent patří Josefu Tesaříkovi, bratru olomouckého hejtmana.

Hejtman: Střet zájmů? Nic temného nehledejte

Při hlasování o přerozdělení financí hetman přitom podpořil balíček dotací na významné projekty, bez toho aniž by na tuto skutečnost upozornil. Podle něj se totiž nejedná o střet zájmů.

„Principielně nejdůležitější je pochopit a popsat cíl dotací. Odpověď, jestli je to střet zájmů, je jednoduchá. Určitě v tom nikdo střet zájmů nevidí. Pokud v tom bude neustále někdo hledat nějaké temné souvislosti, tak to nikdy nepochopí. Moravská vysoká škola je totiž neziskovou organizací,“ vysvětlil hejtman Martin Tesařík (ČSSD).

Peníze půjdou na vytvoření zázemí magisterského studia, na výzkum a vývoj a ediční činnost školy.

„Většina z firem, které hledají absolventy ekonomických oborů, vyžadují magisterský nebo inženýrský titul. Očekáváme, že akreditaci na magisterský program získáme. Dotace nám pokryjí základní věci, abychom jej mohli získat,“ uvedl Miroslav Rössler, prorektor pro studijní záležitosti a organizaci Moravské vysoké školy.

Grafika peníze nedostala

Univerzita Palackého žádala celkem o dvacet dotací. Kraj se rozhodl vyhovět devíti z nich, největší sumu dá na pořádání filmového festivalu Academia film Olomouc. Jedná se o 1,3 milionů korun.

Další částky půjdou například na rozvoj vzdělávání a vědy na nové Fakultě zdravotnických věd nebo na revitalizaci zeleně Botanické zahrady UP.

Celkově univerzita dostane 4,4 milionů. Zbývající projekty kraj nepodpořil. Jedním z nich je například vytvoření nového studijního programu grafika a design na Přírodovědecké fakultě UP.

Z oblasti vzdělávání investuje kraj třemi miliony do Vysoké školy logistiky na její projekt Moderní škola bez bariér a bezpečné IT technologie. Cílem je zkvalitnit vybavení školy a zpřístupnit ji handicapovaným studentům.

Konzervatoři Evangelické akademie kraj dá dva miliony na dokončení rekonstrukce objektu, ve kterém sídlí.

Další velkou dotací je příspěvek ve výši bezmála tří milionů korun na pořízení rolby na zimní stadion ve Šternberku, o které již Olomoucký deník informoval.

Mimo školství pak kraj přispěje například občanskému sdružení Helios na dokončení výstavby jezdeckého areálu pro zájmové, volnočasové a sportovní aktivity.

„Zabýváme se také léčebnou hiporehabilitací pro postižené a týrané děti. Nyní to provozujeme v bojových podmínkách. Finance z kraje pro nás budou totální záchranou, protože nám už hrozil zánik sdružení, které jezdecký areál provozuje,“ řekla Iva Zichová ze sdružení Hélios.

Krajské peníze na tzv. významné projekty

Olomoucko

Olomouc
Univerzita Palackého – 4,4 milionu
Moravská vysoká škola – 4,9 milionu
Konzervatoř Evangelické akademie – 2 miliony
Pomáháme neziskovkám – 1,5 milionu
Moravská filharmonie Olomouc – koncerty v regionu – 1,5 milionu

Šternberk
Rolba na zimní stadion – 2,9 milionu

Prostějovsko

Mořice
Obnova historické návsi– 500 tisíc

Mostkovice
Jezdecký areál Hélios – 2 miliony

Přerovsko

Přerov
Vysoká škola logistiky – 3 miliony
Přerovský festival dračích lodí 2009 – 100 tisíc
Jubilejní výstava Jiřího Vojzoly – 100 tisíc

Jesenicko

Jeseník
Sdružení OLIVy – projekt mateřských center – propojení a spolupráce – 250 tisíc

Šumpersko

Líšnice
Kůň v terapii handicapovaných – hiporehabilitace – 200 tisíc

Šumperk
Mezinárodní mistrovství ČR v sidekarkrosu 2009 – 100 tisíc

Zábřeh
Bambiriáda – 65 tisíc
Sokolská župa – oprava a údržba sportovních zařízení – 1,8 milionu

Mohelnice
Velká cena Mohelnice Truck trial 2009 – 100 tisíc