Ne na všechny se však při porcování finančních balíčků dostalo a ne všichni dostanou tolik, kolik potřebují. Například na státním hradě Šternberk žádají o krajský příspěvek už počtvrté, zatím však neúspěšně.

Největší sumu hejtmanství pošle významným projektům. Žádat o peníze si mohly všechny subjekty, které nezískaly finance z jiných dotací.

„V první vlně jsme obdrželi devětašedesát žádostí. Organizace po nás požadovaly čtyřiasedmdesát milionů. Nakonec jsme se rozhodli podpořit padesát z nich a rozdělíme mezi ně bezmála dvacet sedm milionů korun,“ informoval náměstek hejtmana Ivan Kosatík.

Doplnil také, že pokud se budou příznivě vyvíjet daňové příjmy, kraj ještě částku navýší.

„Chtěli bychom se dostat na úroveň roku 2009, kdy jsme rozdělili padesát dva milionů. Podporu by tak získaly ještě i další projekty. Už nyní evidujeme nové žádosti,“ dodal Kosatík.

Olomoucké krajské sdružení ČSTV potřebovalo peníze na údržbu a provoz sportovišť.

Nakonec k nim poputuje největší finanční obnos, čtyři miliony korun. Stejná částka pak zpříjemní život lidem v Hustopečích nad Bečvou, kde za ni opraví kulturní dům, který zničily povodně loni v létě.

Fanoušci Sigmy Olomouc už netrpělivě očekávají otevření nové tribuny na Andrově stadionu. Fotbalový klub na její dostavbu získal od kraje dva a půl milionu, loni čtyři.

Milion? Potřebujeme jich stopadesát

Většina žádajících však dostane o mnoho menší částku, než chtěla. Jen milion si z krajské pokladny odnese město Zábřeh na rekonstrukci krytého bazénu. Celkově jich však požadovalo deset.

„Milion, to je jen kapka. Na celkovou rekonstrukci jich musíme získat sto padesát. Zatím jsme už v roce 2008 obdrželi patnáct milionů od státu a šest od kraje. Na opravu krytého bazénu jsou v zastupitelstvu rozporuplné názory. Jsem sám zvědavý, jak se s chybějícími penězi vypořádáme,“ uvedl místostarosta Zábřehu Lubomír Sommer.

Například sportovci v Protivanově na Prostějovsku se nedočkají nového víceúčelového hřiště, protože místní sokol od kraje neuvidí ani korunu.

Bezbariérový hrad peníze nedostal

Stejně tak se vozíčkáři nepodívají do komnat šternberského hradu. Bezbariérové úpravy totiž hejtmanství nepodpoří.

„Mrzí mě, že nás kraj opomíjí. O peníze jsme žádali už čtyřikrát. I přestože jsme státní hrad, mohli by na bezbariérové úpravy přispět. Návštěvníkům je jedno, kdo památku vlastní. Žádali jsme tři sta tisíc. Když kraj může dávat finance na údržbu a provoz některých zařízení, nechápu, proč nepodpoří všeobecně prospěšnou věc. Budeme tedy muset najít na dokončení úprav vlastní zdroje,“ podotknula kastelánka hradu Šternberk Helena Gottwaldová.

Třista tisíc pro fotbalovou Holici

Balík dvaadvaceti milionů poputuje do oblasti kultury. Organizace či obce mohly žádat peníze na opravy kulturních památek, na obnovu staveb drobné architektury či na pořádání koncertů, festivalů a výstav.

Divadlo Tramtarie využije půlmilionovou dotaci na svůj provoz, peníze získalo také Olomoucké kulturní léto.

Sportovní kluby a organizátoři sportovních akcí se také snažili uloupnout co nejvyšší částky. Mezi ně kraj rozdělil dvanáct milionů.

Třemi sty tisíci tak například podpoří provoz fotbalového mančaftu HFK Olomouc, hokejový klub v Uničově nebo v Přerově.

Ze sportovních událostí se příspěvku kraje dočká například mezinárodní turnaj v házené, který v Olomouci uspořádá Zora Olomouc. Už na začátku roku kraj podpořil čtyřiadvaceti miliony střediska vrcholového sportu.

Vybrané subjekty, které dostanou dotace

Významné projekty (27 milionů):

Sluňákov – centrum ekologických aktivit - 900 tisíc
Environmentální vzdělávání pro školy a veřejnost Olomouckého kraje

TJ Lokomotiva Olomouc - 1,3 milionu
Dostavba zázemí TJ Lokomotiva + mistrovství světa vozíčkářů a tělesně postižených v atletice a plavání

Sokolská župa Severomoravská Zábřeh - 1,8 milionu
Opravy a údržba sportovních zařízení

Město Zábřeh - 1 milion
Rekonstrukce krytého bazénu

Aeroklub Jeseník - 1 milion
Úprava letiště pro podporu sportu a turistického regionu

Kulturní projekty (22 milionů):

Divadlo Tramtarie - 500 tisíc
Svátky písní - 270 tisíc
Hanácké Benátky v Litovli - 200 tisíc
Olomoucké kulturní léto - 250 tisíc
Ohňostrojová soutěž O meč svatého Václava - 200 tisíc

Sport (12 milionů)

HFK Olomouc - 300 tisíc
Hokejový klub Uničov - 180 tisíc
Hokejový klub Zubr Přerov - 450 tisíc
Tělovýchovná jednota Zábřeh - 100 tisíc
Házenkářský klub Zora Olomouc - mezinárodní turnaj - 50 tisíc