O poplatcích však už jedná s provozovateli nemocnic. Celkově bude kraj v příštím roce hospodařit s přibližně čtyřmi miliardami a 22 miliony korun.
Systém proplácení peněz pacientům by měl začít fungovat za půldruhého měsíce. „V rozpočtu jsme vyčlenili samostatnou položku na regulační poplatky ve zdravotnictví. Mechanismus, jak vyhrazenou částku převádět těm, kteří o peníze požádají, v současnosti připravuje první náměstek Fischer. Předpokládáme, že bychom hrazení poplatků mohli spustit od prvního února příštího roku,“ uvedl ve středu před zastupiteli hejtman Martin Tesařík (ČSSD).
Jak došli krajští radní k padesátimilionové sumě? „Vychází ze spektra poplatků i zdravotnických zařízení. Odhad jsme korigovali daty ze zdravotních pojišťoven, ale i některých zdravotnických zařízení a také z krajů, které mají podobnou strukturu lůžkové péče a obyvatelstva,“ vysvětlil první náměstek krajského hejtmana Michael Fischer (ČSSD).
Začátek února, kdy by měl kraj začít proplácet regulační poplatky, považuje Fischer zatím za pracovní termín.
„Uvidíme, jak se nám to podaří prosadit v radě, kde jsme prozatím prošli pouze s padesátimilionovou sumou vyčleněnou z rozpočtu. Teď budeme muset projednat celý mechanismus a smluvní zajištění poplatků. Poté se k tomu vrátíme na zastupitelstvu,“ pokračoval Fischer.
Zastupitelstvo se však opět sejde až 20. února, a proto nevylučuje svolání mimořádné schůze.
Jednání o poplatcích s nemocnicemi však už začala. „Představitelé kraje se s námi sešli už včera,“ uvedl ve středu Tomáš Želazko, mluvčí holdingu Agel, jehož dceřiná společnost Středomoravská nemocniční má v pronájmu nemocnice v Přerově, Prostějově a Šternberku. „Zatím však nemáme konkrétní formu řešení,“ dodal.
Fakultní nemocnice Olomouc (FNO), největší zdravotnické zařízení v regionu, zatím žádné informace nemá. „Kraj si od nás zatím jen vyžádal data o celkové výši poplatků za ambulantní pacienty a tyto informace jsme mu poskytli,“ uvedl mluvčí Egon Havrlant.
Kvůli poplatkům, které podle zákona platí od 1. ledna letošního roku, nakoupila nemocnice pět automatů, s jejichž pomocí peníze inkasuje. Stály zhruba 300 tisíc korun.
„O teoretických možnostech jejich využití v případě zrušení poplatků jsme zatím s jejich dodavatelem nehovořili,“ dodal Havrlant.
Schválený rozpočet na příští rok
Zastupitelstvo Olomouckého kraje ve středu rozhodlo, že příští rok bude hospodařit s přibližně čtyřmi miliardami a 22 miliony korun.
Na investiční akce prozatím vyčlenilo přibližně 450 milionů korun. Ekonomický náměstek hejtmana Ivan Kosatík (ODS) však věří, že by se společně s evropskými penězi mohly investice vyšplhat na úroveň jedné miliardy. Konkrétním návrhem investic se bude zastupitelstvo zabývat až v příštím roce.
Nově schválený rozpočet počítá s tím, že provoz krajského úřadu by měl stát asi miliardu 645 milionů korun, příspěvkové organizace kraj vyjdou na jednu miliardu 354 milionů korun.