Po tom, co stát zrušil Zelenou úsporám, je to pro obyvatele kraje jediná možnost, jak na zateplení získat peníze.

Letos hejtmanství mezi žadatele rozdělí pět milionů korun.

Peníze na stavební úpravy dává lidem kraj už od polovinu roku 2009. Dotacemi chtěl rozproudit stagnující stavební průmysl. S příspěvkem měl skončit už loni v říjnu. Nyní se však vedení rozhodlo, že lidem umožní získat příspěvek i letos.

„Obyvatelé kraje se nám ozývají s podněty a návrhy, abychom s udělováním příspěvku nepřestávali. Loni stát pozastavil Zelenou úsporám a nás příspěvek je tak jediný, který může lidem s finanční zátěží při zateplení či výměně oken a dveří pomoci,“ vysvětlil náměstek hejtmana Pavel Horák.

Program byl podle náměstka velmi úspěšný. Loni si o příspěvek zažádalo na krajském úřadě téměř dvanáct set zájemců. Získali bezmála dvacet milionů korun a opravili za ně celkem osmnáct set bytů či domů. Žádost o peníze na výměnu oken si na krajský úřad podala například i Olomoučanka Hana H.

„O příspěvku jsem se dozvěděla víceméně náhodně od známých,“ uvedla. „Podala jsem si žádost o přidělení dotace na výměnu plastových oken. Bylo kolem toho sice hodně vyřizování, shánění a administrativy, ale jsem ráda, že jsem peníze nakonec získala a mohla si okna vyměnit o něco levněji,“ doplnila.

Lidé mohou ušetřit až třicet tisíc na jeden byt či dům. Částka však musí tvořit jen patnáct procent z nákladů. Žadatelem může být soukromá společnost, družstvo, společenství vlastníků nebo majitel nemovitosti.

Lepší vzduch i hezčí fasády

A proč se kraj rozhodl dál peníze lidem přidělovat?

„Dotace povzbuzují ekonomiku v kraji. Náš příspěvek tvoří patnáct procent nákladů. Když spočítáme, kolik lidé loni celkově investovali do zateplení, jsme na čísle zhruba sto padesát milionů. Ty putovaly do stavebního průmyslu. Je to nezanedbatelná částka,“ vysvětlil náměstek.

Dalším důvodem je, že díky zateplení lidé nemusí tolik topit, a tak se snižuje únik zplodin do ovzduší.

„Třetím důvodem je estetika. Při zateplení se dělá nová fasáda, což mění k lepšímu vzhled obcí i měst v kraji,“ doplnil Horák.

Žádat o příspěvek mohou lidé od prvního května. Celkově úřad plánuje rozdělit letos pět milionů korun. Vše ale musí ještě schválit zastupitelstvo na svém dubnovém zasedání.

Loni hejtmanství šlo do boje s krizí a zápasilo s ní ještě prostřednictvím dalších dvou příspěvků. Firmy mohly získat peníze na vzdělávání svých zaměstnanců a zvyšování jejich kvalifikace.

Plánem hejtmanství bylo také podpořit zaměstnanost vysokoškolsky vzdělaných absolventů. Firmám, které jim daly práci, kraj přispěl každý měsíc pět tisíc korun, maximálně však po dobu jednoho roku.