„Nemocnost je v rámci Olomouckého kraje na hodnotě 1629 případů na 100 tisíc obyvatel. Jde o vzestup o 24,1 procenta proti předchozímu kalendářnímu týdnu,“ popisovala vedoucí protiepidemického oddělení Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje Barbora Hanáková.

O epidemii hovoří odborníci, když se nemocnost začne pohybovat mezi 1600 až 1700 případy na 100 tisíc obyvatel. Záleží také na tom, jaký je aktuální záchyt chřipky.

„Chřipka začíná tvořit stále větší podíl. Můžeme již hovořit o počínající epidemii chřipky v Olomouckém kraji,“ hodnotila celkovou situaci.

Například na Olomoucku bylo ve čtvrtém týdnu zaznamenáno 1810 případů a na Jesenicku dokonce 1922 na 100 tisíc obyvatel.

„Na Jesenicku narostla nemocnost o 54 procent. V tomto okrese je však menší počet obyvatel, čímž je číslo zkresleno,“ poukázala vedoucí protiepidemického oddělení.

Vietnamská oslava příchodu nového roku 2020 v Olomouci, 25. 1. 2020
Vietnamci v Olomouci velkolepě vítali nový rok. Takto to vypadalo

Začíná to u dětí

Akutní respirační onemocnění se šíří všemi věkovými kategoriemi a čísla vylétla nahoru jak u dětí, tak seniorů.

„Největší nárůst oproti minulému týdnu je ve věkové kategorii šest až čtrnáct let, a to o 61,3 procenta v rámci celého kraje,“ informovala Hanáková.

Nejvíce marodů je mezi dětmi ve věku do pěti let, kde počty překročily čtyřtisícovou hranici.

„Tyto děti si teprve budují imunitu, jsou ve školkách, kdy v kolektivu dochází k šíření akutních respiračních infekcí,“ popisovala s tím, že nemocnost se postupně přesouvá ke starším dětem a následně dospělým.

Epidemiologové evidují od počátku roku k pondělnímu datu čtyři případy chřipkového onemocnění s klinicky závažným průběhem, z toho jedno úmrtí.

„U všech byla zjištěna chřipka typu A a nikdo nebyl očkován,“ poukázala Hanáková.

Tři z těžce nemocných jsou vyššího věku a v jednom případě se jedná o dítě. Všichni tito pacienti, kteří skončili v nemocnici, mají jiné závažné onemocnění a chřipka jejich zdravotní stav zhoršila.

Epidemiologové očekávají další nárůst nemocnosti v tomto týdnu. Na Olomoucku jsou hned na počátku února týdenní prázdniny, což by mohlo zbrzdit vývoj chřipky, protože děti budou doma a řada z nich vyrazí mimo město.

Dance ples v olomouckém RCO
Dance ples: taneční bitvě o Olomouc velel Zdeněk Chlopčík

Chovejte se zodpovědně

Odborníci na počátku epidemie apelují hlavně na nemocné, aby se chovali zodpovědně a chránili nejen sebe i ostatní a onemocnění dále nešířili. „Obecně platí, že by se měla dodržovat hygienická pravidla, v době epidemie je vhodné se vyhýbat velkým nákupním centrum, pobývat na čerstvém vzduchu, jíst vitaminy,“ doporučovala Barbora Hanáková.

Omezení návštěv na dětské klinice

Vyhlášení omezení či zákazu návštěv v nemocnicích je podle epidemiologů v kompetenci ředitelů jednotlivých zařízení. K opatření v pondělí přikročila Fakultní nemocnice Olomouc, která kvůli nárůstu virových onemocnění omezila návštěvy na dětské klinice. Návštěva je v jednom dni povolena jen jednomu dospělému rodinnému příslušníkovi malého pacienta.

„Dětská klinika je zatím jediným pracovištěm FN Olomouc, které k podobnému kroku v důsledku počínající chřipkové epidemie přistoupilo,“ informovala FN Olomouc.

Anna Jílková, Přáslavice, narozena 23. ledna 51 cm, váha 3600 g
Nově narozená miminka na Olomoucku - 4. týden 2020

Chřipka nebo nachlazení? Poznáte rozdíly?

Nachlazení

prevence v podobě očkování není možná

teplota - do osmatřiceti

bolest hlavy - zřídka

kašel - mírný

rýma a kýchání - často

bolest svalů a kloubů - mírná

celková únava vyčerpanost - mírná

Chřipka

prevencí je očkování

horečka - i přes devětatřicet

bolest hlavy - výrazná

kašel - suchý, dráždivý

rýma a kýchání - někdy

bolest svalů a kloubů - velmi výrazná

celková únava a vyčerpanost - od počátku velká a může trvat i dva týdny