Úřad totiž chce zatraktivnit výuku novodobých dějin českého státu a začal proto připravovat zcela nové učebnice, výukové pomůcky a další interaktivní materiály, ze kterých se je budou děti učit.

Nový způsob výuky se do škol dostane za dva roky, objeví se v pětatřiceti školách napříč krajem.

Krajský úřad se do nového pilotního projektu pustil, protože dlouhá léta se na školách vyučovaly novodobé dějiny ze starých učebnic a většinou se učitelé vyhýbali období po druhé světové válce.

„Od roku 1918 do současnosti jsou učebnice zpracované se spoustou bílých míst. Kolikrát si ani kantoři nevědí s výukou rady. Chybí jim pořádné materiály a podklady. Proto jsme se rozhodli, že by se měla výuka dějepisu a historie dvacátého století změnit a měla by být pro děti atraktivnější,“ popsal náměstek hejtmana Pavel Sekanina.

Pamětníci i digitální mapa

Úředníci spolu s odborníky z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci nyní začnou připravovat zcela nové učebnice, pracovní sešity či výukové interaktivní materiály, které se zaměří právě na období českých a československých dějin 20. století.

„Chceme, aby byly dokumenty co nejsrozumitelnější. Přiblížíme je proto žákům a studentům například formou komiksu. Plánujeme, že se na tvorbě učebnic budou podílet nejen učitelé dějepisu, ale také studenti,“ vysvětlil Miroslav Gajdůšek, vedoucí odboru školství, mládeže a tělovýchovy krajského úřadu Olomouckého kraje.

Aby byly výukové materiály co nejatraktivnější, chtějí tvůrci využít i pamětníků. Rozhovory s nimi by mohli vést právě šikovní studenti.

„Názory lidí, kteří se některých historických událostí přímo zúčastnili, učebnice oživí. Plánujeme také vytvořit digitální dějepisnou mapu, která pomůže dětem se v historii dvacátého století zorientovat a uvědomit si souvislosti,“ podotkl Gajdůšek.

2014 naplno do škol

Na základní a střední školy se moderní prezentace dějin dostane za dva roky.

„V roce 2012 budeme chystat nové materiály. Od září už budeme spolupracovat s vybranými studenty. Příští rok se s učebnicemi seznámí učitelé a od roku 2014 půjde projekt naplno do škol,“ popsal harmonogram Gajdůšek.

Nové učební pomůcky se dostanou na padesát základních a středních škol, z toho pětatřicet z nich bude z Olomouckého a patnáct z Moravskoslezského kraje. Moderní výuka historie zasáhne dva a půl tisíce žáků a sto učitelů.

Když zaujme, nabídnou projekt dalším krajům

Z Olomouckého kraje se zúčastní většina gymnázií, průmyslových škol a obchodních akademií. Mezi nimi je například i Gymnázium v Olomouci-Hejčíně.

„Do projektu jsme se rozhodli zapojit, protože chceme výuku dějepisu dětem zatraktivnit. Uvidíme, jak se jim nové pojetí bude líbit,“ vysvětlil ředitel gymnázia Evžen Mayer.

Krajský úřad mohl práci na nových učebnicích odstartovat díky dotaci z Evropské unie ve výši necelých sedmnácti milionů korun. Pokud se nový styl výuky dějepisu uchytí, chce jej hejtmanství nabídnout i dalším krajům v republice.