Že by vztahy natolik poznamenaly před dvěma roky odhalené rozsáhlé krádeže elektřiny? Obyvatelé tvrdí, že sice mohou prstem ukázat na zloděje, ale nevraživost mezi nimi není. Každý si podle nich žije svým životem a zpátky se neohlíží.

„Ví se o tom, kdo kradl elektřinu. Žijeme na vesnici. Ale mě je to jedno. Hledím si svého, stejně jako všichni,“ uvedl Jiří, který před obchodem rovnal tašky s nákupem na řidítka. Celé jméno uvést do novin nechtěl.

„Že by se tehdy udávalo. Slyšel jsem cosi, ale nevím. Mě se to netýkalo. Že by se tady zhoršili vztahy? Ne, pozdravíme se stejně jako dříve,“ uvedl padesátník, který v obci žije pětadvacet let.

Ani starší obyvatelky nemají pocit, že by kauza černých odběrů elektřiny, kdy „komando“ v zásahových kombinézách obcházelo domácnosti a kontrolovalo elektroměry, zhoršila vztahy mezi vesničany.

„Že by to tady nějak zhoustlo, to si nemyslím. Nikdo se v hospodě nepobil kvůli podezření na udání, lidi si žijí každý po svém. Je to i tou dobou, kdy každý má svých starostí dost,“ shodly se na cestě z nákupu jednašedesátiletá Marie a o něco starší Eva, která žije v obci čtyřicet let.

Ani ony nechtěly zveřejnit celé jméno. „To víte, nechceme přijít do řečí. Taky muž by mi doma dal, co jsem zase kde navykládala,“ vysvětlily.

O vzájemné nevraživosti nemluví ani mladší generace. „Jsme tu pár let a do hospody a mezi místní moc nechodíme, ale nemám pocit, že by se nějak nenáviděli. Ti, co kradli, teď křičí nejvíce a chtějí se ospravedlnit, když už se na to přišlo. Mají z ostudy kabát. Ale život jde dál a každí si hledí svého,“ sdělila šestatřicetiletá podnikatelka.

„Jméno vám neřeknu, chci tady s lidmi vyjít v dobrém a mít klid,“ poznamenala. „Černé odběry? O tom nebudu mluvit. Nechci to znova jitřit. Je to minulost,“ uvedl čtyřicátník, který stál na autobusové zastávce.

Podle starosty Davida Berky ale atmosféra po zásahu chlapů v tmavých kombinézách v obci zhoustla. „Půl roku se to mezi lidmi hodně řešilo. Nebylo to příjemné,“ poznamenal starosta.

„Teď už je to pryč, i když občas se téma znovu objeví. Dva tři se soudí a zbytek zřejmě zaplatil a nemluví o tom. Ti, kterých se to netýká, to nechávají být a ti druzí? Ti musejí vyjít se svým svědomím,“ dodal.

Kolik lidí z Bělkovic-Lašťan se šesti sty čísly popisnými kradlo proud? Zřejmě pár desítek. Podle mluvčího ČEZu to na celém Olomoucku bylo 87 domácností. „Na základě jednoho případu jsme poté v šesti obcích provedli osm set kontrol,“ uvedl mluvčí ČEZu Jaroslav Jurča.

Podle místních i ČEZu do elektroměrů a rozvodů zasahovali jeden dva lidé. „To se říká, že to dělal jeden člověk. Ale moc o tom nevím,“ uvedla šestatřicetiletá obyvatelka obce. „Vypadá to tak. Někdo jim to dělal jako na běžícím páse,“ podotkl mluvčí Jurča.

Ti, kteří se soudí, ale odmítají, že by proud kradli. Tvrdí, že k podpisu dluhu byli nuceni pod tlakem, protože rodiny byly i měsíce odpojeni od proudu. „V takové situaci i fiktivně stanovený dluh podepíšete,“ sdělil advokát jednoho z „dlužníků“ Miloš Slabý.

Jeho jeden klient už vyhrál soud s ČEZem o odpojení proudu. Podle soudu společnost poté, co vyměnila elektroměr, do něhož podle firmy měl zákazník zasahovat, neměla na mnohaměsíční odstávku domácnosti právo, a měla dluh řešit soudní cestou.

Lidé dali na ČEZ hromadnou žalobu. ČEZ na osočení v případě nelegálních odběrů a postupu pracovníků jeho zvláštního týmu zaměřeného na vymáhání škod odpověděl trestním oznámením.