„Výběh dostal nový kabát a vypadá mnohem přívětivěji. Jelikož se jedná o místo, které se těší velké oblibě a zájmu, věřím, že jsme zvelebili výběh k radosti všech,“ uvedl ředitel Zoo Olomouc Radomír Habáň.

Zoo investovala v této části zahrady v rámci projektu Regulace povrchových vod s rozpočtem zhruba 25 milionů korun. Došlo k výměně oplocení vyhledávaného výběhu, zřídil se nový odvodňovací žlab a žebříky.

Samice žraloka černoploutvého v olomoucké zoo
V olomoucké zoo uhynul žralok, jeden z nejstarších v Evropě

Výběh zakrslých koz se nachází po levé straně před příchodem na vyhlídkovou věž.

„Jedná se o jeden z prvních výběhů vůbec, původně určený pro chov muflonů, postavený už v polovině 60. let,“ připomněla mluvčí zoo Iveta Gronská.

Později zde návštěvníci mohli spatřit jeleny sika a lamy guanako. Od konce 90. let výběh obývají kozy zakrslé, bylo sníženo oplocení a vybudovány žebříky pro děti tak, aby se výběh stal pro návštěvníky volně přístupným.

„Bez uzardění můžeme říct, že ho děti chovají snad v největší oblibě z celé zoo,“ potvrdila mluvčí.

Mezi nejznámější zakrslé kozy patří například holandská zakrslá koza nebo koza kamerunská, která se řadí mezi velmi odolná a nenáročná plemena domácích koz a pro užitek se chovají především v západní Africe.

Zoo zároveň připomněla lidem, jak se při návštěvě kozího výběhu chovat. Děti by neměly kozy zvedat, běhat za nimi ani křičet v jejich blízkosti.

Před čtyřmi lety, v návaznosti na obrovský úspěch kozího výběhu, otevřela zoo v jeho sousedství Králíkovství. Návštěvníkům nabídla možnost zavítat do ohrady mezi ušáky, zvířata si pohladit a nakrmit. Vloni v červenci ovšem musela přikročit k uzavření expozice. Reagovala na to, že se někteří návštěvníci nechovali ke zvířatům hezky.

Králíci v Zoo Olomouc.
Olomoucká zoo zavřela oblíbenou atrakci. Lidé se nechovali ke králíkům hezky