Lékaři varují, aby lidé riziko nepodceňovali. Během loňské preventivní akce, kdy vyšetřili osmdesát zájemců, odhalili čtyři kožní nádory.

„V 70 procentech vzniká melanom na zdravé kůži „nově“, ve 30 procentech pak v névu, tedy znaménku. Na vzniku se podílí expozice UV záření a genetické faktory. Je to nejzhoubnější kožní nádor a za posledních 30 let se jeho výskyt zvýšil o 400 procent,“ poukazovala Blanka Žuffová – Kunčová z kožní ambulance Polikliniky AGEL Olomouc, bývalé železniční polikliniky u hlavního vlakového nádraží.

Melanom umí odborníci velmi snadno a spolehlivě odhalit, v počátečních fázích i vysoce úspěšně léčit.

„Zásadní je však prevence a včasná diagnostika, kterou mnozí lidé podceňují nebo odkládají,“ zdůraznila dermatoložka.

Na pozoru by se podle ní měly mít především ženy ve věku 10 až 29 let, které často podléhají trendu opálené kůže, ale také muži nad 50 let, kteří podle statistik podceňují riziko kožní rakoviny.

Odhalit ji lze mnohdy i svépomocí. Je třeba sledovat sebemenší změny, i když měnící se znaménko nemusí vždy znamenat maligní melanom, ale v každém takovém případě je dobré, aby jej zkontroloval kožní lékař.

Během pondělní preventivní akce se mohou zájemci poradit s odborníkem a prokonzultovat s ním kožní problém. V ambulanci bude k dispozici od 10 do 12 hodin a od 13 do 15 hodin.