„Dali jsme si úkol, ozelenit obec a když odborník přišel s projektem zahrnujícím záhony s levandulí, moc se nám to líbilo," popisoval starosta Loučan Josef Kurfürst. „Přenesli jsme do Loučan kousek Provence a lidé jsou nadšeni. Kolik jich bylo v Provence? Dvacet třicet, více určitě ne. Takto mají tu voňavou krásu pod okny," poznamenal.

Obyvatele obec skutečně potěšila. Lidé, kteří z oken vidí na záhony mezi chodníkem a průtahem vesnicí, si užívají pohledy na modré klásky a jejich osvěžující vůni. „Je to moc pěkné. Nebylo tady nic. Nápad je to dobrý. Však povoňte, jak krásně voní," vybízel senior, který bydlí v řadovém domě u zatáčky.

Podle starosty dokonce přišlo několik občanů na obecní úřad, aby pochválili volbu rostliny, zkrášlení hlavní ulice a podělili se o své nadšení. „Jiní se svěřili, že květy sbírají a dávají si je do polštářků," usmál se Josef Kurfürst.

Levandule na talíř i do koupelny

Že obliba levandule na Hané roste, potvrzují i pohledy do jiných měst a obcí. Také na zemědělské pozemky v úrodné nížině. Farmáři z Bezděkova, kteří něžným keřům s omamnou vůni propadli a postavili si na nich živnost, chtějí mít levanduli lékařskou do pěti let na pěti hektarech. V bio kvalitě ji nepěstují pro výrobu kosmetických přípravků. Zajímá je gastronomie. „Do pěti let to vidím na 120 tisíc sazenic. Levanduli se tady daří skvěle a odezvu na naše dobroty s levandulí máme ohromnou," líčil Lukáš Drlík. „Teď, během dovolených, jezdí do Bezděkova lidé z celého Česka i ciziny. Radost máme i z nové kavárny v Čechách pod Kosířem," dodal.

Levandule, které je několik druhů, pochází ze západního Středomoří. Do Česka se dostala přes Bulharsko a Maďarsko. „Na Olomoucku, v nižších polohách a jílovito-písčitých půdách, má ideální podmínky. Je mrazuvzdorná, ty dva tři dny s minus deseti ji neohrozí, v době klidu potřebuje dostatek vody," vysvětloval požadavky na stanoviště Karel Dušek z Centra aplikovaného výzkumu zelenin a speciálních plodin Výzkumného centra rostlinné výroby.

Nenáročná rostlina, která vydrží až 18 let

Před šířením rostliny souvisejícím s nadšením místních pro její krásu a vůni, však začíná spíše varovat. „Poslední dva roky přibylo levandule opravdu hodně a začínám mít tak trochu strach, aby nebylo přelevandulováno. Aby nám levandule postupně nevytlačila původní okrasné květiny typické pro hanácké vesnice a tuto oblast," upozornil Karel Dušek, který zná cizokrajnou rostlinnou celebritu jako málokdo.

Pěstovat levanduli totiž není vůbec žádná věda. Stačí sušší a slunné stanoviště a vytrvalý polokeř doroste při kvetení až do výšky 80 centimetrů. V teplých místech bez problému zplaňuje. Když má vše, co potřebuje, vydrží keř 16 až 18 let.

Silice získaná z květů levandule je používána v kosmetickém i farmaceutickém průmyslu. Prodává se také samotná pro uklidňující a harmonizující účinky, také čistí pokožku. Sušený květ v sáčku ve skříni nejenže provoní prádlo, ale odpuzuje moly. Klasy s něžnými kvítky slouží jako atraktivní dekorace domácnosti.