Hygienici před týdnem provedli sérii kontrol v obchodních centrech v Olomouckém kraji a zjišťovali, zda-li provozovatelé dbají na dodržování zákona zakazujícího kouření v těchto neuzavřených prostorách.

„Ve dvou případech bude zahájeno správní řízení. Kouřilo se tam, i když zákon to zakazuje,“ uvedla Jitka Švecová, vedoucí odboru hygieny výživy Krajské hygienické stanice v Olomouc.

Kde zákon porušili, to do skončení správního řízení, zveřejnit nechtějí.

Porušování předpisů odhalili hned na začátku kontrolního tažení. Do obchodních center jeli v několika skupinkách odpoledne a večer.

„V později kontrolovaných provozovnách již bylo vše v pořádku,“ poznamenala Švecová.

Dodala, že při dalších kontrolách, které přijdou v nadcházejících dnech, vyhodnotí hygienici závěry posledních kontrol a podle toho budou při dalších kontrolních akcích postupovat.

„Chceme ochránit návštěvníky obchodních center, kteří si jdou nakoupit, před negativními dopady tabákového kouře,“ uzavřela Švecová.

Kavárnící: Máme dobrou vzduchotechniku

Za porušování zákona hrozí provozovatelům desetitisícová pokuta. Hygiena vloni uložila za tolerování kouření v kavárně v olomouckém obchodním centru pětitisícovou sankci.

Firma se odvolala a ministerstvo zdravotnictví verdikt hygieny stvrdilo.

Provozovatel ale se závěry úřadu nesouhlasí a s jiným právním pohledem na spor se obrací na správní soud. Je přesvědčen, že zákon upravující kouření ve veřejných prostorách jednoznačně nezahrnuje obchodní centra.

Kavárníci z těchto podniků se brání tím, že mají dostatečnou vzduchotechniku, která škodliviny odvádí mimo prostory, kde se pohybují nakupující.

Ti, kteří již vloni zkoušeli kouření zakázat, poukázali na propad v tržbách.

V jedné kavárně v Olomouc City, kde se na podzim kouřit přestalo, změnu hosté i personál a prodavačky blízkých prodejen ocenili.