Nejprve kvůli plošným koronavirovým restrikcím a teď plovárnám zase nepřeje počasí. Od počátku sezony, kterou v Bělkovicích odstartovali v sobotu 4. července, měli otevřeno jen pár dní.

„Přesně sedm, včetně dneška. Nepřeje počasí. Nejprve se nemohlo vůbec kvůli koronaviru, pak s rouškami a dalšími opatřeními, která odrazovala u pobytu na koupališti. Teď bojujeme s počasím,“ popisoval v pondělí starosta Bělkovic-Lašťan Tomáš Němčic.

Sezonu koupaliště zahajuje většinou počátkem června a trvá tři měsíce. „Letos to bude průšvih, ale děláme to pro občany, aby měli možnost zrelaxovat,“ dodal.

Podle pracovníků, kteří se starají o provoz, vyhledávají plovárnu spíše přespolní.

„Když se rozhlédnete kolem, skoro každý v Bělkovicích má dnes na zahradě bazén. Jezdí k nám převážně lidé z okolí, hodně z Olomouce a Šternberku,“ popisovala pokladní.

Voda studenější, ale je tu prima

Její slova potvrzovala i skladba návštěvníků v pondělí odpoledne.

„Přijeli jsme z Olomouce. Ráda sem jezdím. Voda je sice studenější, ale je to tu prima,“ svěřila se seniorka Milena. Na koupaliště začala jezdit koncem sedmdesátých let se svými dětmi.

Stejně jako senior ze Šternberka, který si zrovna vybíral čtení v knihovně, jež je k dispozici přímo na plovárně. „Jezdili jsme sem s dětmi a teď jezdíme s vnoučaty. I když ve Šternberku máme pěkné koupaliště, tady to máme raději,“ usmíval se.

Na bělkovické koupaliště roky nedá dopustit ani o generaci starší Martin z Olomouce, který zrovna dětem ukazoval, jak se správně skáče šipka do vody.

„Voda je čistá, okolí krásné a méně lidí,“ vyjmenovával důvody.

Investice do dlažby a čističky

Koupaliště s velkým a malým bazénem je v Bělkovicích-Lašťanech v provozu od roku 1972.

„Vany jsou původní betonové. Jednou za dva tři roky je natřeme,“ informoval starosta.

V posledních letech obec investovala do dlažby kolem bazénů a hlavně do čističky vody.

„Nyní jsme vyřešili vrt, z něhož budeme bazény dopouštět již příští sezonu,“ připomněl starosta, že hlavním zdrojem vody je Trusovický potok. V posledních letech, kdy bylo extrémní sucho, vydal vodoprávní úřad zákaz čerpání z vodoteče, což provoz zkomplikovalo.

V obecním rozpočtu činí položka „koupaliště“ kolem 500 tisíc korun.

„Jeden rok jsme v zisku 20 tisíc, další rok proděláme 30 tisíc,“ uvedl Němčic. Nejvyšší sezónní návštěvnost areálu v posledních letech přesáhla 13 tisíc lidí.

Pro letošek obec zvýšila celodenní vstupné o 20 korun na 90 pro dospělou osobu. Senioři a děti zaplatí 50 korun. Reagovala tím zejména na vyšší náklady spojené s dezinfikováním ploch. Otevřeno je od 10 do 19 hodin.

V areálu koupaliště je k dispozici:

Občerstvení

Dvě hřiště s umělým povrchem pro fotbal, nohejbal a tenis

Zapůjčení míčů

Zapůjčení lehátek.

Dětská houpadla

Parkování kol v oploceném areálu

Parkování aut na parkovišti před areálem koupaliště