Vyhledávaným místem rekreace nejen rodin s dětmi je zatopený vápencový lom v Nové Vsi u Litovle. Voda je čistá a na hlavní pláži je navezený štěrkopísek.

Výhodou je pozvolný vstup do vody. V areálu je k dispozici občerstvení, lavičky a mobilní WC. Město nově nechalo postavit dětské hřiště.

„Firma nám ho bohužel nedodala v požadované kvalitě. Již od podzimu se přes naši právní kancelář dohadujeme a snažíme se docílit toho, aby firma závady odstranila a my jsme mohli dětem toto vyžití co nejdříve zprovoznit,“ vysvětlil místostarosta Litovle Lubomír Broza.

Mladí farmáři v Olomouci otevřeli samoobslužný stánek s čerstvou zeleninou bez chemie. Denně jsou v nabídce i vejce nebo květiny. Platí se do kasičky.
Farmáři v Olomouci otevřeli sámošku s čerstvou zeleninou. Platí se do kasičky

Dvacka za parking a skvělá koupačka

Lidé jezdí do Nové Vsi rádi zejména kvůli klidu a krásnému prostředí.

„Jsme tady každé léto. I když je to lom, voda není tak studená jako na Výklekách. Přístup do vody je pohodlnější. Prostě paráda,“ pochvalovali si v sobotu odpoledne manželé Pospíšilovi z Olomouce, odkud je do Nové Vsi zhruba 25 kilometrů.

VIDEO: Nová Ves

Zdroj: Tauberová Daniela

Město Litovel v areálu pronajalo část pozemků za účelem zajištění občerstvení. V sobotu po 15. hodině byl stánek v obležení. Na čepu bylo několik pivních značek a velký výběr nealka. Za párek v rohlíku návštěvníci zaplatili 35 korun, hranolky přišly na 39 a langoš na 95 korun.

„Dnes je první silný den, návštěvnost je opravdu velká. Voda je krásná, čistá,“ zvala všechny do Nové Vsi Kateřina Klustová, která provozuje stánek i blízký penzion. „Parkoviště pojme až sto aut. Za parkování řidiči zaplatí dvacku na celý den,“ přidala praktické informace.

V Měrotíně otevřeli první bezobslužný obchod v regionu. Místní se sžívají s technologickou novinkou. Okouknout fungování prodejny přijeli i lidé ze sousedství, 6. července 2023
Na Olomoucku otevřeli první obchod bez prodavaček. Jak to funguje

Oáza klidu mezi kopci

Příjemné osvěžení v naprostém klidu skýtá půvabné Dalovské jezírko. Nachází se v nadmořské výšce 601 metrů zhruba kilometr pěšky od zástavby Dalova, místní části Šternberku. Hloubka je zde 8,5 metru.

„Chodí sem hlavně lidé z okolí. I díky tomu je to oáza klidu. Pěkný cíl výletu v tom vedru,“ usmál se zhruba šedesátník, který v pátek odpoledne na kole šlapal k zatopenému břidlicovému lomu ze Šternberku. Z Olomouce je Dalov autem do 30 kilometrů.

VIDEO: Dalov

Zdroj: Tauberová Daniela

Průhledná voda do tří metrů

K nejkrásnějším přírodním místům ke koupání vůbec patří zatopený lom ve Výklekách, ke kterému je to z Olomouce autem po dálnici zhruba 25 minut.

VIDEO: Výkleky

Zdroj: Tauberová Daniela

Čistá průzračná voda s viditelností až do hloubky tří metrů láká davy. Vodní plocha je obklopena obřími skalisky, ze kterých se otevírá pěkný výhled na hladinu. Přístup do vody je v jednom místě pozvolný.

„Půjčujeme paddleboardy. Jsme tady ve stánku od rána do večera. K dispozici jsou toalety, parkování je možné pouze na vyhrazeném místě za padesát korun na den,“ vysvětlovala pracovnice místního občerstvení. „Stanování není povoleno, dovoleno není ani koupání psů,“ poukázala.

V zatopeném lomu na Janičově vrchu v Mikulově odstartovala letní koupací sezona. Poslední roky s omezením respektujícím tuto cennou přírodní památku a opět pod správou Romany Ertlové.
Koupání v lomu v Mikulově? Lépe bez plavek. Prospívá to lidem i vodě

Do 50 kilometrů od Olomouce se nachází ještě vyhledávaný Kurovický lom. Přírodní památka leží kousek od Hulína a koupání je zde po zrušení zákazu v roce 2014 možné.

Nová Ves u Litovle 

Zatopený lom v Litovli, Nové Vsi, 8. července 2023Zatopený lom v Litovli, Nové Vsi, 8. července 2023Zdroj: Deník/Daniela Tauberová

Příjemné prostředí pro rodiny s dětmi

V areálu nechalo město postavit nové dětské hřiště

Stánek s občerstvením nabízí velkou škálu nápojů, ale také něco malého k snědku

Na místě jsou k dispozici toalety

Ubytování je možné v penzionu u lomu

Celodenní parkování stojí 20 korun

Výkleky 

Zatopený Lom ve Výklekách, 7. července 2023Zatopený Lom ve Výklekách, 7. července 2023Zdroj: Deník/Daniela Tauberová

Patří k nejkrásnějším místům ke koupání v Olomouckém kraji

V lomu je čistá průzračná voda s viditelností až do hloubky tří metrů

Hloubka v průměru 6 metrů

K dispozici stánek s občerstvením s bohatou nabídkou nápojů a pokrmů

Návštěvníci si mohou půjčit paddleboardy

Kempování povoleno není

Celodenní parkování stojí 50 korun

Dalov 

Zatopený lom v Dalově, část Šternberka, 7. července 2023Zatopený lom v Dalově, část Šternberka, 7. července 2023Zdroj: Deník/Daniela Tauberová

Půvabné jezírko leží v nadmořské výšce 601 metrů

Hloubka v zatopené části břidlicového lomu dosahuje 8,5 metru

Stanování není povoleno

Na místě jsou k dispozici mobilní toalety

Parkování zdarma, v prostoru jezírka povoleno není