„Revitalizaci nádrže dokončíme v roce 2013,“ prohlásila Veronika Slámová, tisková mluvčí státního podniku Povodí Moravy.

Dodala, že nádrž napustí vody z jarního tání.

„Chceme, aby se hned v létě v přehradě koupali lidé,“ řekla Slámová.

Háček s platností termínu je v ideálních podmínkách. Spoléhání se na ně se Povodí při revitalizaci pětaosmdesát roků staré nádrže dosud nevyplácelo.

„Původně slibovali, že přehradu napustí už letos na jaře,“ připomněl Jaroslav Kobza, předseda prostějovských sportovních rybářů.

Ti kvůli vypouštění nádrže, které začalo před více než dvěma roky, přišli o nejhodnotnější revír na okrese.

„Mám obavy, že odkládání napuštění plumlovské přehrady může vést až k tomu, že místní rybářská organizace zanikne,“ netají předseda Kobza.

Provozovatelé občerstvení na pracák?

Miloš Láznička, provozovatel bistra a tanečního parketu na pláži u Valáška, poukazuje, že pět roků byla voda na přehradě kvůli přemnoženým sinicím špatná.

„Teď může být přehrada pět roků bez vody a my rozšíříme řady klientů úřadu práce,“ prohlásil.

Mrzí ho, že s podnikateli působícími na přehradě nikdo z tvůrců revitalizace nádrže nejednal.

„Nikdo nám nesdělil termíny, natož aby nabídl odškodné,“ sdělil Miloš Láznička.

Radek Kocourek, provozovatel občerstvení na pláži u Vrbiček, potvrzuje, že informace o dění na plumlovské přehradě získává pouze z médií.

„Termín dokončení bagrování dna už posunuli snad dvacetkrát. Mám obavy, že podobné to bude s opravou hráze,“ nechal se Kocourek slyšet.

Tvrdí, že tržby mu kvůli vypuštění nádrže spadly o sedmdesát procent oproti době, kdy byla přehrada plná vody.

„Přes sezónu teď dávám práci zhruba třetině brigádníků oproti dřívějšku,“ přiblížil Radek Kocourek.

Zdůraznil, že pokud bude nádrž bez vody zhruba deset let, stane se z okolí přehrady mrtvá zóna.

„Kdo koupí opuštěné nemovitosti, když budou kvůli prázdné nádrži bezcenné,“ ptá se v této souvislosti Miloš Láznička.

Biologovy poznámky

Biolog Petr Loyka, který nad revitalizací nádrže vykonává biologický dozor, se ze své pozice k opravě hráze nemůže vyjadřovat.

„Počítám však s tím, že v termínu uvedeném Povodím bude přehrada napuštěna,“ řekl.

Zároveň však poznamenal, že nikdo nemůže přesně říci, jak dlouho napouštění bude trvat.

„To záleží na množství srážek,“ připomněl.

Pod pojmem dokončení akcí v revitalizované nádrži, si Loyka představuje stav, kdy se přehrada napustí po pečlivém odstranění rostlin z odtěženého prostoru, ošetřená vápněním a s funkčním mokřadem, v horní části nádrže.

„Odstranění rostlin a vápnění není zdržování napouštění ale nutnost. Pokud by rostliny nebyly odstraněny, tak by po zaplavení vodou splnily funkci ideálního zeleného hnojiva výhodného pro sinice,“ uvedl Loyka.

Dle svých slov se již smířil s tím, že zejména vápnění někteří lidé považují za čistě jeho výmysl.

„Já nemám důvod názor změnit, protože vápněním bude odtěžená plocha ošetřena, dojde k mineralizaci a živiny nebudou pro sinice jednoduše dostupné,“ vysvětluje biolog.

Vnímá, že ozdravění přehrady nějaký čas trvá.

„Vím, že lidi jsou naštvaní a čekají na napuštění přehrady. Ale přece nejdůležitější je, jakou vodou tu přehradu budeme napouštět,“ vzkázal Loyka s tím, že když se dívá, co přiteče do Podhradského rybníka třeba v zátoce pod zámkem, nebo po bouřce z Kleštinku rovnou do přehrady, tak by se nerad dočkal situace, kdy budeme stát na krásně opravené hrázi a sledovat, jak se přehrada plní vodou plnou fosforu obsahující splašky z obcí nebo hlínu z polí.