První návštěvníky přivítá tamní „baňa“ umístěná na hlavní pláži už během nadcházejícího víkendu, pro veřejnost bude otevřena i v pracovních dnech.

Nápad na přírodní saunu, která nebude mít moc společného s běžnými provozy známými z wellness center nebo bazénů, nosil provozovatel restaurace Terasa na olomouckých Poděbradech Jiří Holub v hlavě přibližně tři roky. Realizovat se jej podařilo až nyní.

„V celém Olomouckém kraji je naše zařízení jediné svého druhu. Venku v přírodě je podobná sauna až v Hradci Králové, což byla také částečně naše inspirace. Loni se nám podařilo sehnat starší maringotku, tu jsme postupně opravili podle našich představ. Stavební dozor nám dělal odborník, který staví sauny tzv. na klíč. Práce jsme dělali svépomocí ve volném čase, teď už je konečně všechno hotové,“ vzpomněl na zrod přírodní sauny umístěné přímo pod restaurací Terasa Jiří Holub.

Cosplayeři v olomouckém obchodním centru Šantovka
Kam o víkendu? Na cosplay i festival guláše
Křížení cyklostezky na Poděbrady a silnice v Hejčíně
Cyklisty na cestě na Poděbrady má ochránit retardér

Kapacita a otevírací doba

Dřevěná maringotka o rozměrech dva a půl krát sedm metrů je rozdělená do tří částí.

Zahrnuje oddělený prostor, kde si návštěvník odloží oblečení a obuv, odpočívárnu s křesílky a stolkem a samotnou finskou saunu.

Ta je obložena dřevem ze severského smrku, vytápěna elektrickými kamny na přibližně 90 stupňů Celsia a má kapacitu pro čtyři až šest návštěvníků.

„Saunu si už vyzkoušeli první zájemci. Byli spokojení. Prohřáli se a pak se osvěžili v ledové vodě jezera, odpočinuli si tady, nový zážitek si moc pochvalovali. Pro veřejnost budeme mít otevřeno už o tomto víkendu. Provozní dobu zatím pevně stanovenou nemáme, zpočátku bude sauna hlavně na objednávku. Zájemci se všechno dozví z našich webových stránek www.olomouckepodebrady.cz, které spustíme v pátek 18. ledna,“ řekl Jiří Holub.

Podél ulice Nábřeží (vlevo) mezi mosty v Komenského a Masarykově ulici vznikne nová cyklostezka
U Bristolu vznikne nová cyklostezka podél Moravy

Olomoucká baňa

Při budování přírodní sauny museli její provozovatelé splnit různá legislativní nařízení. Požadavky na klasické sauny pro veřejnost jsou podle Jiřího Holuba poměrně přísné.

Jednou z podmínek je například umístění sprch, ty však návštěvníci na Poděbradech zatím nenajdou. Proto bylo zařízení oficiálně pojmenováno jako „baňa“, kde klasické sprchy být nemusejí.

Vizualizace Městské haly Olomouc
Olomouc chystá proměnu zimáku na městskou superhalu. Takto má vypadat

Za kolik do sauny?

Lidé, kteří se na Poděbrady přijedou saunovat, se mohou opláchnout přímo v chladné vodě tamního jezera. Teplota vody se v těchto dnech pohybuje okolo dvou stupňů nad nulou.

Z prohřívárny se pak návštěvníci baně až k vodní hladině dostanou pohodlně po schůdkách a nově vybudovaném dřevěném chodníku.

Provozovatelé přírodní sauny chtějí vycházet návštěvníkům vstříct také co se týká času i obsazenosti sauny.

„Pokud někdo přijde sám, zaplatí za dvouhodinový pobyt 250 korun a bude tam sám. Když se předem domluví skupinka čtyř až šesti lidí, vyjde to pak každého z nich levněji. Otevřeno zatím budeme mít hlavně na telefonickou objednávku a o víkendech. Postupně přidáme i některé pracovní dny v týdnu. Sezona bude probíhat do března nebo dubna, záleží na tom, jaké bude počasí,“ popsal Jiří Holub.

První olomoucký elektrobus.
Do elektrobusu v Olomouci musíte bez rukavice, jinak neotevře

Plánů na další vylepšení je hodně

Velmi rád by přírodní areál na Poděbradech udržel v provozu celoročně a kromě letního koupání nabídl i jiné aktivity.

V zimním období, kdy tam lidé vyrážejí na procházky, je o víkendech v provozu restaurace Terasa, kde se mohou občerstvit.

„Návštěvníci si zvykli na to, že se tam pořád něco děje. Areál chceme neustále rozvíjet a vymýšlet nové věci, aby lidé měli důvod, proč si k nám najít cestu. Plánů na další rozvoj máme hodně, uvidíme, jestli se nám naše záměry podaří uskutečnit,“ dodal Jiří Holub. 

Ilustrační foto
Kam ještě v lednu na ples? Tady je velký přehled
Ilustrační foto
Nadílka bez šatů. V Olomouci můžete potkat čerty i v sauně