Okřídlenou větu o nešťastném způsobu léta z Vančurova Rozmarného léta vypustil v upršených dnech z úst zřejmě nejeden z nich. Doufají, že na víkend slibované třicítky dosavadní průběh prázdnin zlomí a plovárny se opět zaplní.

„Nejhorší sezóna za posledních pět let – dnes jsme na třicet procentech tržeb běžné sezony,“ posteskl si ve čtvrtek Miloslav Kymlička, ředitel vodárenské společnosti Sitka provozující šternberské koupaliště.

„Napočítal jsem, že v červenci jsme měli už skoro dva týdny zavřeno. Nevyplatí se otevřít. Když přijdou dva tři otužilci, obsluhu to nezaplatí,“ uvedl.

Ztrátový je provoz i v Majetíně a Uničově

„Návštěvnost je zatím nízká. Počasí nepřeje,“ povzdechla si starostka obce s vyhledávaným koupalištěm Miroslava Zavadilová.

Stejně tak v Uničově si stýskají: „Je to tak o dvě třetiny horší než vloni. Včera jsme zavřeli,“ sdělil ve čtvrtek Vladimír Horníček, který pracuje na tamním koupališti.

Od minulého čtvrtka mají zavřeno i na koupališti v Pasece, do kterého nový nájemce investoval nemalé peníze. Připravil i hudební program na víkendy, z něhož zatím kvůli počasí sešlo.

„Návštěvnost byla špatná. Zavřeli jsme. Škaredého počasí jsme využili k tomu, abychom vodu vypustili a před víkendem napustili čistou,“ sdělila nájemkyně Jitka Chudá.

Vrátí se jim stotisícová investice? „Děláme to pro lidi,“ opáčila. Navzdory dosavadnímu počasí uvažuje, že si vezme úvěr a v areálu nechá vybudovat dětské hřišti. „Za předpokladu, že bychom měli pronájem na pět let,“ poznamenala.

Provozovatelé koupališť jsou povinni dělat rozbory vody, která je zatím na Olomoucku bez problému a hygienici doposud nemuseli přistupovat k žádným opatřením a plovárnu kvůli nečistotám dočasně uzavřít. „Po stránce čistoty je vše v pořádku, co je to ale platné, když se počasí postavilo proti nám,“ podotkl Miloslav Kymlička.

Provozovatelé plováren doufají, že meteorology slibované třicítky se o víkendu skutečně dostaví, voda se prohřeje a plovárny budou znova v obležení rekreantů. „Snad se to zlomí a počasí začne koupalištím přát,“ věří starostka Zavadilová. „Podle předpovědi ale srpen není výhledově nic moc. Pokud to tak skutečně bude, obávám se nejhorší sezóny co jsem tady zatím zažil,“ dodal Miroslav Kymlička.