V olomouckém venkovním areálu Plaveckého stadionu a aquaparku si zájem lidí o osvěžení u vody v posledních horkých dnech dnech pochvalují. Stejně tak ve Šternberku.

V Litovli to zatím vypadá na větší opatrnost. Počty návštěvníků koupacího biotopu ve druhé polovině tohoto týdne nedosahují ani poloviny dlouhodobého průměru.

Nejteplejší červnový víkend, kdy meteorologové předpovídají až 34 stupňů Celsia, to ale může změnit.

Vracíme se do normálu

„Nejsme na tom vůbec špatně. Měli jsme obavy, protože nadále platí omezující podmínky, zejména nutnost prokázat bezinfekčnost, ale lidé nás velice potěšili. Trend je takový, že se postupně vracíme do normálu,“ reagoval v pátek Dalibor Přikryl, hlavní manažer aquaparku a plaveckého stadionu v Olomouci.

Vnitřní prostory v Olomouci otevřel provozovatel minulé pondělí, od středy přidal letní provoz Plaveckého stadionu.

„S loňskem, kdy byly větší obavy z koronaviru, nelze srovnávat, stejně tak těžko porovnávat letošní červen s předminulým, kdy nebylo jaro, ale hned v květnu panovala vedra. V aktuální návštěvnosti ale můžeme být na nějakých osmdesáti procentech dlouhodobého průměru,“ odhadoval ředitel.

Šternberk: Nadprůměrná návštěva!

Na koupaliště ve Šternberku ve čtvrtek dorazilo 300 lidí.

„Nadprůměr!“ pochvaloval si správce koupaliště Jaroslav Vyhnánek. „Lidé volají, ptají se na podmínky, ale nepozoruji, že by měli nějaké obavy. Zjistí, co a jak, a dorazí,“ popsal.

V Litovli, kde koupací biotop otevřel minulý víkend, je zatím návštěvnost spíše slabší, ale postupně se v posledních horkých dnech zvedá.

„Dvě stě lidí ve čtvrtek. Nejsme ani na padesáti procentech průměru. Uvidíme o víkendu, to bude jistě větší zájem,“ hodnotil ředitel Technických služeb Litovel Jaroslav Erlec.

Odrazovat od cesty na litovelské koupaliště podle něj může i rozkopaný průtah městem v Dukelské ulici.

„Ale spíše než objížďkami to bude koronavirem, obavami, které v lidech přetrvávají. Kdyby chtěli přijet, nějak by se k nám už dosukovali,“ přemýšlel nad příčinami nízkého zájmu.

Stačí čestné prohlášení

Na koupalištích kontrolují potvrzení o bezinfekčnosti při vstupu do areálu. Problémy provozovatelé zaznamenali jen v prvních dnech, kdy platily přísnější požadavky na testy. Vláda následně podmínky zmírnila a v současnosti stačí potvrzení ze školy či zaměstnání a čestné prohlášení.

To spíše o horkém víkendu může nastat situace, že se lidé na koupaliště nedostanou kvůli tomu, že bude plno. Do konce června platí pro provozovatele limit, kdy smí naplnit jen 50 procent kapacity.

V Olomouci mají oba venkovní areály maximum přes tisíc návštěvníků. „Snad tato situace nenastane. Musíme toto omezení do konce měsíce přetrpět,“ dodal.

Ve Šternberku ani v Litovli se neobávají, že by někoho nepustili přes bránu. „Máme velkou plochu a zase takový zájem neočekávám,“ reagoval Vyhnánek.

Na Olomoucku je v těchto dnech ještě v provozu venkovní areál v Uničově. Zatím neotevřela koupaliště v Bělkovicích-Lašťanech a Majetíně. Od příštího víkendu by měli zahájit sezonu v Pasece.