„Vybrali jsme projektanta, který již zahájil projekční práce,“ informovala o přípravách starostka Hluboček Eva Hasníková. „Na podobě jednotlivých částí koupacího biotopu spolupracuje s architekty, aby to vypadalo co nejlépe,“ dodala.

V letošním roce by obce chtěly získat stavební povolení a pokud vše půjde hladce, je možné, že by se na konci roku mohlo začít stavět.

„To bychom byli hodně optimističtí. Bude záležet i na počasí. Spíše to vidíme na počátek příštího roku. Uvidíme,“ usmála se starosta.

Padesátka i vodní svět

Koupaliště má vzniknout na okraji Hluboček. Obec již má potřebné pozemky nachystané, vykoupené od původních vlastníků a bude je vkládat do svazku obcí. Ten sdružuje Hlubočky, Velkou Bystřici a Mrsklesy, které se společně pustily do příprav vyžití, jež v údolí Bystřice chybí místním i rekreantům.

VIDEO: Místo pro biokoupaliště Burk mezi Velkou Bystřicí a Mariánským Údolím

Místo pro biokoupaliště Burk mezi Velkou Bystřicí a Mariánským Údolím | Video: DENÍK/Daniela Tauberová

Obce se snaží získat dotaci, ale na rekreaci momentálně žádné podpory vypsané nejsou. „Možná se podaří uspět na nějaké dílčí části, například ze Zelné úsporám,“ poukázala Hasníková.

Areál o celkové rozloze 2,5 hektaru s užitnou plochou biotopu 1800 metrů čtverečních zahrnující plaveckou padesátku, brouzdaliště pro děti, tobogan či oblíbený „vodní svět“ pro děti vyroste na okraji Mariánského Údolí, na rovince mezi řekou Bystřicí a hlavní silnicí.

Zdrojem bude voda z podzemí a napojený bude na kořenovou čističku. Stát má 40 až 45 milionů korun, podle zvolené technologie čištění vody.

Občerstvení i mimo sezonu

Obce chtějí v areálu nabídnout hned tři restaurace, hřiště a dostatečně velkou plochu pro odpočinek a opalování. V části podél komunikace vyroste ochranný zelený val, který bude chránit návštěvníky koupaliště před dopady automobilového provozu na frekventované silnici.

Plánované parkoviště pojme až 90 aut. Projekt počítá se zázemím pro cyklisty, včetně jezdců na elektrokolech, kteří budou mít k dispozici nabíječku.

„Počítáme s tím, že občerstvení v této části areálu by mělo fungovat i pro cyklostezku, částečně i mimo koupací sezonu,“ popisovala už dříve starostka Hluboček.

Laškov přidá zastínění

V Olomouckém kraji vsadili na stále populárnější koupací biotopy už na více místech. Nejmladším biokoupalištěm je areál v Laškově na Prostějovsku, který obec otevřela v roce 2019. Vloni bylo po celou sezonu zavřeno kvůli stavbě kanalizace.

Na letošek připravuje Laškov novinku. Parkoviště to však zatím nebude, protože obci se nepodařilo vykoupit sousední pozemek.

„Připravujeme přírodní zastínění, které chybí, protože na koupališti nejsou žádné stromy,“ popisoval místostarosta Laškova Pavel Spáčil.

Půjde o železnou konstrukci ve tvaru hřibu či deštníku o průměru přes 5 metrů. Porostlá bude popínavou rostlinou. „Bude to vypadat velice dobře. Tyto ‚deštníky‘ budou k dispozici prozatím dva,“ uvedl místostarosta.

V Litovli přibude brouzdaliště

Novinku letos chystají pro návštěvníky i na koupacím biotopu v Litovli, který město otevřelo již v roce 2013.

„Připravujeme stavbu brouzdaliště,“ prozradit Jaroslav Erlec, ředitel litovelských technických služeb, které mají biokoupaliště na starosti.

Populární koupací biotop Pasece na Olomoucku už na minulou sezonu vylepšil převlékárny a obec vybudovala v lokalitě dětské hřiště, které je v době provozu přístupné z areálu koupaliště.