Spousta lidí si teď vystačí s domácími bazény, pro mnohé rodiny je pravidelná návštěva plováren čím dál tím větším zásahem do jejich rozpočtu.

Zřejmě nejméně návštěvníků za posledních deset let si přišlo během července a srpna zaplavat na venkovní bazén v Uničově, který je vyhlášený v celém regionu.

„Předloni jsme za sezonu napočítali padesát tisíc rekreantů, loni jich přišlo sedmnáct tisíc a letos sotva třináct tisíc. V minulosti jsme mívali denní rekord i dva a půl tisíce lidí. Letošní maximum však dosáhlo jen osmi stovek návštěvníků. O víkendech obvykle bylo špatné počasí, lidi to bohužel k vodě nepřitáhlo. Tentokrát budeme ve ztrátě,“ předpokládá správce uničovského koupaliště Josef Valenta.

Provozovatelé počítají ztráty

S více než stotisícovou ztrátou počítají také ve Šternberku. Zatímco dříve se v areálu během jednoho dne vystřídalo až tisíc lidí za den, letos jich byla sotva polovina.

„Sezona je celkově slabší. Analyzovali jsme už i důvody, proč je to letos tak špatné. Došli jsme k závěru, že rodiny mají spoustu jiných důležitějších výdajů a nemohou za rekreaci a koupání tolik utrácet. V Dolním Žlebu, kde je koupání zdarma, totiž plavců naopak přibylo,“ řekl ředitel vodohospodářské společnosti Sitka Miloslav Kymlička.

Podobně špatně na tom budou i v Litovli.

„Předpokládám, že proděláme nejméně sto tisíc korun. Léto bylo velmi špatné, návštěvnost je hodně slabá. Nestalo se, že by k nám přišlo víc jak sto lidí denně. Teď koncem srpna jsme měli dál otevřeno, ale přišlo vždy jen kolem deseti návštěvníků za odpoledne. Sezonu ukončíme tuto neděli,“ sdělil ředitel litovelských technických služeb Jaroslav Valouch.

Zastaralá čistička každoročně prohlubuje ztráty z provozu venkovního bazénu v Náměšti na Hané. Letos jej obec ze svého rozpočtu dotuje částkou 450 tisíc korun.

„Je to jedna z nejhorších sezon za poslední léta. Jen za vodu doplácíme 320 tisíc. Nepříjemně překvapený byl také nájemce bufetu na koupališti. I když měl široký sortiment občerstvení, nestály tržby za moc. Bazén jsme zavřeli už v polovině srpna, protože dopadly špatně rozbory vody. Nemělo už cenu jej na těch pár dnů znovu napouštět,“ uvedla starostka Marta Husičková (ODS).

Obec nyní stojí před rozhodnutím, zda venkovní bazén provozovat dál.

„Bez oprav a velkých investicí už příští rok neotevřeme. Pokud bychom se do rekonstrukce nepustili vůbec, nebude se to místním občanům líbit. Když provoz dotujeme statisíci korun za sezonu, tak se však stejně koupat nechodí. Bude složité rozhodnout, zda areál dál dotovat, opravovat, nebo ho zavřít,“ míní Husičková.