Oáza, která v parných letních dnech poskytne příjemné osvěžení, by mohla již brzy vznikat u sportovního areálu na okraji Štarnova, zhruba 200 metrů od frekventované cyklostezky Hvězdná.

„V minulosti se tady koupalo. Dnešní padesátníci si pamatují, že chodili na ‚Koupák‘, jak se místu říkalo desítky let,“ popisuje starosta Štarnova Pavel Roubínek a ukazuje na malou nádrž při potoku s názvem Aleš, který tento nevzhledný rybník obklopený stromy zásobuje vodou.

Nevzhledná nádrž na návsi ve Štarnově je pryč. U vyhlášené zmrzlinárny buduje obec jezírko, 28. ledna 2024
Prostor u vyhlášené zmrzlinárny ve Štarnově zkrásní. Budují tam vodní tahák

„Nejenže došlo k zanesení nádrže a zhoršení kvality vody, ale problémem je i kolísání vodní hladiny, protože stávající nádrž nemá stavidlo, přesněji příčné přehrazení. Když není voda v potoce, není ani v jezírku,“ vysvětluje nad trubkou propojující obě povrchové vody.

Oáza s ostrůvkem a pláží

Obec se proto před pár lety rozhodla kdysi vyhledávané rekreační místo kompletně revitalizovat. Počítá s rozšířením vodní plochy zhruba o čtvrtinu při zachování stávajícího ostrůvku.

Celková rozloha bude činit 3000 metrů čtverečních a objem po odbahnění a rozšíření 3000 kubíků.

V projektu je navrženo nezbytné „stavidlo“ k zadržení vody, jak jej odsouhlasilo Povodí Moravy.

Opraví se břehy v místech, kde nebude stávající nádrž rozšiřována a k rekonstrukci odtoku z nádrže.

„Na jedné straně se počítá s pozvolným vstupem do vody s upravenou malou, štěrkopískovou pláží a molem. Umístíme sem lavičky a další mobiliář,“ přibližuje starosta obce budoucí podobu a vybavení dnes ještě zatravněné a podmáčené plochy nedaleko antukového kurtu.

Vizualizace projektu Šantovka District v Olomouci
Šantovka 2, koupaliště, Smetanka... Jaké stavby letos čekají Olomouc a okolí

Čeká se na dotaci

Revitalizace vodního díla vybudovaného v roce 1965 by podle starosty měla rovněž vylepšit klima v této části obce během léta, kdy se zemědělská krajina Hané potýká se suchem.

Projekt celkové proměny nádrže již má obec na stole a nyní čeká, až ministerstvo zemědělství letos vypíše dotace. Rozpočet činí 3,3 milionu korun.

„Před soutěžením firmy, kdy by mohlo dojít ke snížení výsledné ceny. Případná dotace ministerstva by pokryla 70 procent nákladů,“ doufá v úspěch žádosti Pavel Roubínek.

Pokud se letos zadaří, obec následně vypíše výběrové řízení na zhotovitele a přes zimu by chtěla rybník odbahnit. „V příštím roce by jezírko mohlo být k užívání,“ přeje si starosta Štarnova.

Obyvatelé obce volají po revitalizaci nádrže roky. Pokud si chtějí v létě zaplavat ve vodě bez chemie, musejí cestovat do dvacet kilometrů vzdáleného Nákla nebo na Poděbrady.

Biotop Burk. Aktuální vizualizace.
Parádní koupaliště v údolí Bystřice má povolení. Kdy otevře Biotop Burk

Kousek od stezky Olomouc - Šternberk

Jezírko s pláží a molem ve Štarnově by podle starosty mohli přivítat i turisté. Rybník se nachází zhruba 200 metrů od páteřní cyklostezky Hvězdná spojující Olomouc a Šternberk. Během sezony patří mezi nejfrekventovanější trasy pro cyklisty na Olomoucku.

V budoucnu by obec chtěla také obnovit rybník na jihozápadním okraji katastru. V územním plánu má v této lokalitě vymezenou zhruba tříhektarovou rezervu.

„Nyní je však tento pozemek v soukromých rukou a využíván jako pole,“ vysvětluje starosta, že realizace je zatím v nedohlednu.

Začíná stavba cyklostezky mezi Černovírem a Štěpánovem, 9. listopadu 2023
U Olomouce začala stavba roky vyhlížené cyklostezky. Propojí Černovír a Štěpánov