Olomouc a okolí

Na Olomoucku najdou návštěvníci otevřené dveře u třiceti šesti kostelů v jedenácti městech a obcích: v Olomouci, Litovli, Šternberku, Uničově a Velké Bystřici, dále v Hlubočkách, Hněvotíně, Hnojicích, Jívové, Senici na Hané a Tršicích.

„Jen v samotné Olomouci to bude celkem dvacet jedna otevřených objektů. V katedrále sv. Václava program začíná už v 15 hodin a nabídne například akce pro menší děti v kapitulních zahradách a pro větší děti uvnitř katedrály, koncerty žáků ZUŠ Žerotín na flétny a harfu nebo varhanní koncerty," uvedl Jiří Gračka, mluvčí Arcibiskupství olomouckého.

Od 19 hodin bude se bude možné setkat s dómským farářem Ladislavem Švirákem nebo si zalistovat v liturgických knihách.

„Po celý večer je možné si prohlédnout největší zvon Moravy nebo navštívit mauzoleum olomouckých biskupů. Komentovaná prohlídka kostela sv. Michala začíná v 18, 20 a 22 hodin. V mezičase je možné si prohlédnout bohoslužebné předměty nebo se zaposlouchat do varhanního koncertu," pokračoval mluvčí.

Poznamenal, že z dalších otevřených kostelů a kaplí stojí za návštěvu také kaple Božího milosrdenství Arcidiecézní charity Olomouc na Křížkovského ulici, kaple Nejsvětější Trojice ve stejnojmenném sloupu na Horním náměstí nebo kaple Panny Marie v Arcibiskupském paláci.

NOC KOSTELŮ 2012: Podrobný program všech otevřených chrámů

Šternberk

Poutníci však o Noci kostelů nejsou odkázáni jen na centrum Olomouce, vydat se mohou i do dalších městských částí. Pestrý program si připravili i v okolních obcích Olomoucka. Po třetí přivítají návštěvníky letos i ve Šternberku.

„Letošní ročník je výjimečný tím, že jsme se rozhodli program udělat ve spolupráci se Základní uměleckou školou. Podtitul je Andělská noc, alespoň ve farním kostele, děti v Základní umělecké škole i mladí na gymnáziu nám udělali výtvarné pojetí andělů," řekl koordinátor Noci kostelů ve Šternberku Marián Marghold.

Tamní kostel Zvěstování Panny Marie tak nabídne například putování za anděly, komentovanou prohlídku varhan, možnost zalistování si v různých vydání Biblí ale třeba i vystoupení šternberského Komorního chrámového sboru a žáků uměleckých oborů ZUŠ Šternberk.

Prostějovsko

Na Prostějovsku bude o Noci kostelů možné zavítat do osmnácti kostelů, kaplí či modliteben, které se otevřou v deseti městech a obcích. Kromě okresního města je to Konice, Kostelec na Hané a Němčice na Hané, z obcí pak Dobromilice, Ohrozim, Smržice, Tištín, Vícov a Vranovice.

„Samotný Prostějov nabídne zájemcům devět otevřených objektů. V kostele Povýšení sv. Kříže zahájí v 18 hodin Noc kostelů primátor Miroslav Pišťák, následovat bude mše svatá, prohlídka s průvodkyněmi v dobových kostýmech, divadelní vystoupení či povídání o církevním kalendáři," vyjmenoval zajímavé akce Gračka.

Jana Tobolová, koordinátorka tamní noci by návštěvníky pozvala na koncert Pavly Zbořilové do hlavního kostela nebo do Husova sboru na koncert kapely Vaškův Věšák – „PUNK ROCK S LIDSKOU TVÁŘÍ ".

„Letos jsme domluvili projížďky v kočárech, jsou z Muzea historických kočárů z Čech pod Kosířem a kočár bude jezdit za každého počasí. Kapacita je omezená, kočár uveze jen pět lidí," uvedla Tobolová. Poznamenala, že hezký program čeká i na ty, kteří zamíří do Vrahovic. Otevře se tam jediný kostel, kde se letos dá vyjít na věž.

SOUVISEJÍCÍ: Na Prostějovsku otevře o páteční noci 18 chrámů

Přerovsko a Hranicko

Z okresu Přerov se do Noci kostelů zapojí dvacet dva kostelů a kaplí ve čtyřech městech – Přerově, Hranicích, Lipníku nad Bečvou a Potštátu – a pěti dalších obcích: Drahouších, Loukově, Skaličce, Stříteži nad Ludinou a Vlkoši.

„V Přerově to bude celkem sedm objektů patřících čtyřem církvím. V kostele sv. Vavřince se návštěvníci mohou těšit například na vystoupení místní scholy, přednášku o historii kostela, čtení Markova evangelia nebo zamyšlení přerovského faráře na téma „Křesťan a majetek". Katolická církev dále otevře kapli sv. Jiří na Horním náměstí, kostel sv. Michala na Šířavě a kostel Marie Magdalény v Předmostí," uvedl Jiří Gračka.

SOUVISEJÍCÍ: Tajemná Noc kostelů nabídne v Hranicích bohatý program. Podívejte se

Šumpersko

Celkem dvacet jedna kostelů a kaplí se otevře v patnácti městech a obcích také na Šumpersku. Vedle okresního města je to dále Zábřeh a z obcí pak Brníčko, Dubicko, Hoštejn, Hrabová, Jedlí, Klášterec, Libina, Nový Malín, Rapotín, Rohle, Svébohov, Vikýřovice a Zvole. Program v šumperském kostele sv. Jana Křtitele zahájí v 17.50 slavnostní zvonění a po něm mše svatá.

„Návštěvníci si poté mohou individuálně prohlédnout kostel, vystoupit na věž nebo shlédnout výstavu ornátů a bohoslužebných předmětů. Ve 20.00 hodin vystoupí při koncertě místní schola a ve 21.45 začíná koncert židovských písní v podání místní skupiny Avonotaj. Program před půlnocí zakončí duchovní slovo," sdělil mluvčí.

V celé olomoucké arcidiecézi, která pokrývá větší část území Olomouckého kraje, celý Zlínský kraj a části okresů Svitavy, Ústí nad Orlicí, Vyškov a Hodonín, se letos do Noci kostelů zapojí 184 objektů, což je o 39 více než v loňském roce. Podrobný program včetně časů u jednotlivých událostí, zájemci najdou na webových stránkách www.nockostelu.cz.