Na nové zvony mohou lidé přispět ve veřejné sbírce, která má osvědčení Krajského úřadu Olomouckého kraje. Sbírka běží od 12. prosince, poslat peníze lze na účet číslo 2602698003/2010, a to do konce roku 2025.

Ludmilla Stecher, rodačka ze Staré Vody na Libavsku, v 16 letech vysídlená do Německa
Němka na místě rodného domu na Libavé: Srdce mi bije dvakrát tolik

Pokud se podaří vybrat dostatek finančních prostředků, mohlo by se rozlehlým poutním místem rozeznít až sedm nových zvonů.

„První dva jsou menší a již jsou hotové, financovali je soukromí dárci. Jeden ze zvonů je určen do kaple ke Královské studánce, druhý do takzvaného sanktusníku kostela. Ve veřejné sbírce bychom rádi shromáždili prostředky na tři nové zvony do pravé věže a další dva do levé věže kostela,“ popsal skautský činovník Jan Pečinka.

Kostel svatého Jakuba Většího a svaté Anny v zaniklé vsi Stará Voda, dnes součásti obce Město Libavá, 31. března 2022
Unikátní chrám na Libavé bude o víkendech přístupný. Nahlédněte dovnitř

Nejmenší zvon bude vážit 93 kilogramů, největší 750 kilogramů. Odlévat je bude zvonařská dílna v Brodku u Přerova.

„Původní zvony ze Staré Vody byly rekvírovány během první i druhé světové války. V průběhu té druhé v kostele zůstaly jen dva nejstarší a nejtěžší zvony. Až po vzniku vojenského prostoru byly v padesátých letech minulého století převezeny do Přerova a Červené Lhoty u Jihlavy,“ připomněl pohnutou historii poutního místa Jan Pečinka.

Pozůstatky piaristické koleje ve Staré Vodě, kde nabyl základy vzdělání například J. E. Purkyně
Z kláštera na Libavé, kde studoval Purkyně, zbyly jenom trosky

Do obnovy rozsáhlého a v minulosti dlouhá léta chátrajícího areálu ve Staré Vodě se členové skautského střediska Ladislava Ruska pustili už před 29 lety. Začínali například odstraněním náletových dřevin, pracovali také na rekonstrukci náhrobků na tamním hřbitově. V roce 2007 se jim podle zachovaných dobových fotografií podařilo obnovit Královskou studánku do původní barokní podoby.

Libavá. Silo, na Točce sever je jich v lese skrývá celkem sedm, 31. března 2022
Divočina Libavé skrývá základnu, odkud Sověti mohli spustit jaderný útok

„Také jsme se věnovali historickým křížům, pomníku padlých v první světové válce i obnově rybníka na přibližně třetině jeho původní výměry. Rovněž jsme nainstalovali čtyři informační tabule doplněné fotografiemi, aby se návštěvníci a turisté dozvěděli informace o historii tohoto místa,“ vyjmenoval Jan Pečinka.

Vojenské lesy spustily agrolesnické projekty, na zemědělské půdě ve vojenských lokalitách rostou stromořadí a remízky. Na ilustračním snímku agrolesnictví-pastviny.
Na Libavé vysazují stromořadí ve velkém. A možný chov zubrů? Je již jasno

Poutní kostel svaté Anny a svatého Jakuba Většího naposledy ožil během uplynulého víkendu, kdy se tam uskutečnila již tradiční akce s názvem Vánoční zpívání. Zpěv koled a krásnou adventní atmosféru si v zaplněném kostele užívalo na 320 návštěvníků. Zájemci si také mohli odvézt domů Betlémské světlo, které skauti převezli i do Staré Vody.