„Tyto exkrementy se rozkládají jako jakýkoliv jiný živočišný produkt a hlavně kvůli teplu z něj vychází velmi nepříjemný zápach. Pokud by byl pes nějak nemocný a měl parazity, potom je nákaza možná, ale nemohu to potvrdit,“ vyjádřil se k problému zástupce ředitele Krajské veterinární správy pro Olomoucký kraj Jiří Zubal.

Lidé ale nemají na výběr. Koše jsou totiž vzdálené někdy i stovky metrů, a pokud ho najdou, mnohdy tam chybějí sáčky. Také se stává, že kvůli vandalům najdou jen držák. „Na území města je v této chvíli 155 košů na psí exkrementy se zásobníky a sáčky. Cena jednoho včetně zabudování je tři tisíce pět set korun.

„Spotřeba sáčků neustále roste, ale bohužel často přičiněním těch, kteří je kradou. Pořídili jsme celokovové koše s lépe krytým zásobníkem, ale zatím příliš nepomohly. Jen do sáčků v roce 2008 investujeme více než tři sta tisíc korun a do zajištění čistoty města plynou miliony ročně,“ informoval vedoucí odboru životního prostředí Petr Loyka.

„Morálka lidí se sice zlepšila, ale stále registrujeme ztráty sáčků i košů. Také jednou věcí je, kolik se ve městě nachází košů, a druhou, zdali lidé tyto koše využívají. Někomu dělá problém ujít i pár metrů navíc,“ uvedl vedoucí provozovny Místní komunikace Antonín Zívala.

Obecně jsou tři druhy pejskařů. Ti, kteří exkrementy vyhazují do správných košů, tací, kteří výkaly sice vyhazují, ale do těch nesprávných nádob, a potom jsou tu lidé, kteří si s výkaly svých zvířat problémy nedělají.

„Kolik je košů, to závisí na tom, kolik jich magistrát chce. Toto je úplně jiná zakázka, finance jsou jiné a také se to jiným způsobem objednává. My se staráme pouze o vysypávání košů a doplňování sáčků. Naši zaměstnanci mají na starosti sbírání exkrementů společně s ostatním odpadem. Používají k tomu hůlky, kleštičky a samozřejmě mobilní vysavače. Kvůli tomu, že na Horním a Dolním náměstí nejsou psí koše, protože to památkáři nechtějí, musíme tam uklízet vysavačem každý den,“ řekl Zívala.

K problematice umístění sběrných nádob na Horním náměstí se také vyjádřil Petr Loyka. „Pokud jde o náměstí, tak si docela dobře umím představit reakce architektů, autorů jeho současné podoby, když bych tam nechal nainstalovat naše koše na psí exkrementy. Navíc, když vezmu, jaký je humbuk kolem stromů v nádobách, které byly na náměstí dočasně umístěny jen jako pozvánka v rámci padesátiletých oslav Flory.“

Lidé si na malé množství košů stěžují neustále. „Není jich dostatek pro pejskaře. Ti to potom hází do odpadků a já bohužel musím taky. Nemám na výběr,“ řekla čtyřiatřicetiletá Olomoučanka Marcela.

Podobně si postěžovala třiašedesátiletá Emilie Baková. „V Olomouci je málo košů, a když nějaký najdu, tak tam nejsou sáčky. Většinou to ale házím do běžných, protože se mi ty speciální nechtějí hledat.“

Veronika Štefková