Jedna z nejvýznamnějších vojenských památek České republiky – Korunní pevnůstka v Olomouci – se pomalu klube ze své zašlé slávy.

Řemeslníci nyní pracují na opravě staré prachárny, dokončují terénní úpravy a chystají budovy na zimu.

Pokud občanské sdružení Muzeum olomoucké pevnosti, které se o opravu památkově chráněného objektu stará, získá další dotace ze státních i evropských fondů, mohla by se už v příštím roce více otevřít veřejnosti.

Konat by se zde měly koncerty, divadelní představení a další kulturní a společenské události.

Před nedávnem získalo občanské sdružení peníze z evropské unie na dokončení oprav budovy prachárny.

„Úplně hotová by měla být v září příští rok,“ popsala předsedkyně sdružení Markéta Záleská.

Muzeum olomoucké pevnosti nyní chystá projekt na vybudování amfiteátru v jednom z bastionů pevnosti, který by měl po dokončení sloužit jako prostor pro pořádání kulturních akcí.

„Budeme se snažit získat příspěvek ze stáních fondů. Pokud uspějeme, tak s úpravami začneme už na jaře. Amfiteátr je pro nás nejdůležitější, protože jej chceme mít hotový už na letní sezónu, abychom zde mohli pořádat akce, jako jsou filmové projekce, koncerty i divadlo,“ vysvětila Záleská.

Společně s Univerzitou Palackého chystá občanské sdružení opravu největší budovy v areálu – dělostřeleckého skladu. Vzniknout by zde měla Pevnost poznání, která by lidem měla přiblížit přírodní vědy.

Univerzita chce i na tento projekt získat peníze z evropských fondů. Zda bude úspěšná, by se měla dozvědět do konce roku.

Do budoucna plánuje muzeum opravit i zbývající budovy. Rekonstrukce se tak dočká například objekt strážnice.

Letos řemeslníci pracovali uvnitř pevnůstky na terénních úpravách. Také k areálu přivedli inženýrské sítě a spravili příjezdovou cestu.