Prvomájový polibek pod rozkvetlou slavobránou si mohou ve středu dát se svými drahými polovičkami návštěvníci Májové slavnosti.

Brány Korunní pevnůstky se veřejnosti otevřou už v 10 hodin, kdy vystoupí kapela Dětského domova Olomouc. Ve 12 hodin zahraje 3Gallos a od 14 hodin skupina New Street Band.

„Speciální pozornost si zaslouží hlavní hudební host, skupina Ready Kirken, která určitě představí nové ´pecky´z poslední desky Různorodé album,“ zve za pořadatele Marek Berger.

Kromě bohatého hudebního a doprovodného programu jsou připraveny také zábavné atrakce, vystoupení sokolníků a chybět nebude ani bohaté občerstvení.

Ukázky své práce budou předvádět policejní kynologové. Zájemci mohou nahlédnout do prostor takzvaného Schengenbusu a vozidla prvosledové hlídky. Návštěvníci Májové slavnosti zaplatí symbolické vstupné 20 korun. 

Bývalá dětská ozdravovna ve Vojtěchově
Developer Morávek koupil bývalou dětskou ozdravovnu ve Vojtěchově

TIPY NA 1. MÁJE

Ekojarmark láká na řemesla, divadlo a koncerty

Tradiční ekojarmark v Olomouci zaplní od 9 do 18 hodin centrum města. Součástí oblíbené akce jsou tradiční řemesla, programy pro rodiče s dětmi, informace o životním prostředí, výstavy a bohatý kulturní program.

Lidé se dozví informace o třídění odpadů, udržitelné domácnosti a biodiverzitě přírody.

U Caesarovy kašny mohou děti s rodiči v 10.30 a ve 14 hodin shlédnout pohádková představení v podání potulného loutkového divadla Vítězslava Marčíka staršího.

Kulturní program zahrnuje od 9.30 vystoupení kapely Marshall Malinovsky, o hodinu později se představí Václav Marek and his Blue Star a postupně také Hm…, Žamboši, Jablkoň, 123 hodin, Zrní a v 19.30 Longital Suita. 

Čtvrtý ročník Tvarůžkového festivalu v Olomouci
Tvarůžkový festival zaplnil centrum Olomouce. Podívejte se

Průvod recesistů v Dolanech

Devátý ročník recesistického prvomájového průvodu vychází ve 14 hodin od dolanské hasičské zbrojnice. Účastníci se mohou zapojit v dobovém oblečení a přijít s transparentem, přijet alegorickým vozem nebo se jen tak projít prvním májovým dnem.

Průvod bude ukončen postavením májky na hřišti FC Dolany. Akci pořádají Dolanští recesisté.

Recesistický prvomájový průvod v Dolanech 2018
Pionýrky, mávátka a pivo za 2,90. Recesisté oslavili První máj průvodem

Cyklovýlet mikroregionem Království

Vyrazit na cyklovýlet po mikroregionu Království ve středu mohou cyklisté, kteří přijedou v 10 hodin do areálu za tratí v Kožušanech na Olomoucku.

Trasa vede přes obce Blatec (kontrolní bod je MJM), Charváty (kontrolní bod je fotbalové hřiště Drahlov), Grygov až do Majetína (kontrolní bod je koupaliště).

Každý účastník obdrží lístek do tomboly, kartu s mapou a jednoduchými otázkami, na které bude během cyklojízdy hledat odpovědi. Do soutěže o ceny jsou zařazeni jen kolaři, kteří budou mít na kartě razítka ze všech kontrolních míst.

V Drahlově se mohou zájemci zapojit také do střelby na terč ze vzduchovky. Předpokládaný příjezd do Majetína je ve 14.30 hodin. Pořadatelé připravili bohaté občerstvení. 

Stavění máje spojí s pálením čarodějnic

Stavění máje v úterý 30. dubna pořádají ve Velké Bystřici na Olomoucku. V místní ulici Hliník se budou od 17 do 22 hodin zároveň také pálit čarodějnice. V předvečer 1. máje místní chlapi nazdobí a postaví vysokou májku, aby byla po celý květen ozdobou Hliníku. 

Zámek v Čechách pod Kosířem zve na novou expozici

Novou expozici Mánesových kreseb otevřou ve středu v zámku v Čechách pod Kosířem. Zájemci si ji mohou prohlédnout v době od 9 do 16 hodin. Až do neděle 5. května je ve velkém sále zámku k vidění také výstava svatebních šatů a doplňků.

Výstava Giganti doby ledové 2 ve Vlastivědném muzeu v Olomouci
Giganti doby ledové obsadili muzeum. K vidění je mamut i obří bobr

Týdeník slavíZdroj: DENÍK