Oslavit zde budou moci například majáles nebo se poučit o tradičních hanáckých řemeslech a ochutnat místní delikatesy na Chmelových dožínkách.

Na přelomu léta a podzimu plánuje občanské sdružení Muzeum olomoucké pevnosti, které se o opravu památky stará, výstavbu amfiteátru, který by mohl následující roky sloužit také jako letní kino.

První akcí, která letos sezónu na Korunní pevnůstce odstartuje, bude Majálesové veselí. Občanské sdružení spolupracuje při jeho organizaci s agenturou Kulturní Olomouc. Vstup bude pro návštěvníky zdarma, akce začne v 15 hodin 4. května.

Kromě koncertu hudebních skupin se mohou lidé těšit také na filmovou projekci.

„Největší hvězdou bude kapela Nightwork. Kromě toho chystáme pro diváky zábavné odpoledne plné soutěží a sportovních her. Kulturními akcemi chceme památku opět zviditelnit a včlenit ji do života města,“ přiblížila Markéta Záleská, předsedkyně sdružení Muzeum olomoucké pevnosti.

Chmelové dožínky a vojenská historie

Korunní pevnůstka bude v květnu hostit také jednu z akcí Olomouckého kulturního léta, tradiční Vlnobytí.

Na prázdniny má sdružení předběžně domluvené další koncerty a také jedná o filmových představeních. Památka by tak sloužila veřejnosti i jako letní kino.

„V září v rámci Dnů evropského dědictví se u nás budou konat Chmelové dožínky, které v předchozích ročnících byly v hanáckém skanzenu v Příkazích. Akce se rozrostla, chodí čím dál více lidí, tak se organizátoři rozhodli ji přesunout do města a do většího areálu. Návštěvníci budou moci sledovat tradiční řemesla. Chceme do programu začlenit také vojenskou historii, například ukázky ze života rakousko-uherských vojáků. Korunní pevnůstka se během teplých měsíců stane kulturním prostorem, který v Olomouci dlouho chyběl,“ podotkla Záleská.

Na podzim amfiteátr

Na začátku podzimu plánuje sdružení v areálu vybudovat amfiteátr, který by sloužil jako prostor pro pořádání koncertů a zároveň i jako hlediště při promítání filmů.

„Jako základ pro jeho stavbu budou sloužit zemní valy. Vznikne v podstatě z bastionu Korunní pevnůstky. Během zimy jsme pracovali na rekonstrukci prachárny. V létě bychom chtěli pokračovat. Budeme také postupně opravovat hradby i celý areál," sdělila Záleská.


PODÍVEJTE SE NA VIDEO
LUCIE BÍLÁ ZPÍVÁ PRO KORUNNÍ PEVNUSTKU

Interaktivní muzeum vědy a techniky

„Nyní máme podané žádosti o dotace, během dvou až třech měsíců budeme vědět, zda jsme uspěli. Pokud to vyjde, získáme peníze na dokončení rekonstrukce prachárny a na realizaci projektu Pevnost poznání, který připravujeme společně s Univerzitou Palackého,“ popsala.

Prostory bývalého dělostřeleckého skladu, kde bude pevnost poznání sídlit, mají být místem s interaktivními modely ze všech oblastí vědy a techniky.

Lidé zde budou moci spatřit například model Olomouce zaplavovaný stoletou vodou, projít se mozkem, zhlédnout laserovou show nebo si na střelnici vyzkoušet, jak přesnou mají mušku.

VÍCE: Atrakce v pevnůstce: průchozí mozek i laserová střelnice

Korunní pevnůstka

Korunní pevnůstka vznikla v místě bývalé dědinky Závodí. Jedná se o velmi dochovanou, ucelenou část bývalé bastionové pevnosti Olomouc. V roce 1754 bylo budování zahájeno terénními úpravami.

V areálu je umístěna barokní prachárna, torzo empírové strážnice a od poloviny 19. století byl její vnitřní prostor doplněn dvěma rozlehlými budovami dělostřeleckých laboratoří.

Korunní pevnůstka sloužila jako zvláštní vstup do města a v jejím areálu byly umístěny kanonické zahrady. Po zrušení olomoucké pevnosti zůstal systém korunní hradby v rukou armády, ale zároveň byl otevřen i potřebám obyvatel města jako letní sušárna prádla.

Definitivně byla Korunní pevnůstka uzavřena veřejnosti po roce 1945. Koncem dvacátého století ji armáda vrátila městu. V únoru 2008 prodala radnice areál občanskému sdružení Muzeum olomoucké pevnosti za symbolickou jednu korunu.

Zdroj: www.pevnostolomouc.cz