Co do velikosti byla pro něj dosud největší zakázkou. Zatím na své využití čeká v jeho dílně ve Vísce u Litovle. Dvoukřídlá vrata z dubu a modřínu s uměleckým kováním váží přes osm set kilo.

Chráněné památkový objekt Korunní pevnůstky nyní opravuje občanské sdružení Muzeum olomoucké pevnosti. Součástí změn uvnitř areálu má být také hlavní brána, která má dovnitř nalákat v budoucnu davy návštěvníků a zároveň jim připomenout, že vcházejí do vojenského opevnění.

Původní vrata se nedochovala. Proto se také umělecký truhlář společně s památkáři vydal na obhlídku dalších olomouckých pevnůstek.

„Některé z nich totiž mají vstupní bránu zachovanou. Například vrata v pevnosti v Radíkově. Chtěli jsme, aby vypadala podobně. Pomohli nám také památkáři, kteří našli dobové dokumenty. Podle nich jsem pak vytvořil návrh, který je poměrně přesně kopíruje,“ vysvětlil Zlámal.

#nahled|https://g.denik.cz/43/32/pevnustka_brana_16111_denik-galerie.jpg|https://g.denik.cz/43/32/pevnustka_brana_16111.jpg|Výroba brány pro Korunní pevnůstku v dílně truhláře a restaurátora Michala Zlámala#
Vstup do Korunní pevnůstky

Masivní velké dveře vyráběl s pomocníky podobně jako drobnější kousky.

„Akorát jsme potřebovali speciální kolejnice, jinak práce je velmi podobná, jen v mnohem větším měřítku. Brána je dvouplášťová a vyrobená z dubu a modřínu,“ popsal Zlámal.

Proč zrovna tyto druhy dřeva?

„Dub je velmi pevný a modřín má hodně pryskyřice a dlouho vydrží, proto jsme vybrali takové dřeviny. Kdybychom použili borovici, tak budou vrata o něco lehčí, ale nemusí tak dlouho vydržet. Takto by mohla sloužit i dalších dvě stě let, “ popsal Zlámal.

Mohutná vrata jsou zdobená výrazným kováním, které vytvořil umělecký kovář Richard Velíšek z Olomouce. Kov je zpevňuje a měl by zajistit jejich stabilitu.

Zatím čeká v dílně, kvůli vandalům

Celkově se náklady na výrobu zdobených dveří do Korunní pevnůstky vyšplhaly ke čtvrt milionu korun.

A kdy se mohou lidé na zdobenou mohutnou bránu těšit a prohlédnout si ji?

„Zatím jsme se rozhodli, že ji osazovat nebudeme, protože pevnůstka nemá ještě pravidelný režim a bylo by možné, že by ji někdo mohl poškodit. Například nějací vandalové nebo sprejeři, což si samozřejmě nepřejeme. Až se práce v areálu uklidní a naplno otevřeme lidem, tak je už bude vítat. Zatím vyčkává v dílně,“ doplnila předsedkyně sdružení Muzeum olomoucké pevnosti Markéta Záleská.