Olomoučané budovu z osmdesátých let minulého století zmiňovali v nominacích na Největší ostudu centra města, anketě na webu Olomouckého deníku.
„Prior, Korunu a Jednotu už nikdo bohužel nezbourá, tyto stavby jsou poplatné době, kdy vznikly. Alespoň že kopírují původní půdorys zbouraných budov, když už vypadají děsně,“ napsal například v diskusi čtenář Zbyněk.
K nějaké zásadní rekonstrukci budovy nemá prý její současný majitel Miroslav Barnet důvod. Na začátku tohoto roku nechal zasklít přízemí budovy, kvůli bezpečí Olomoučanů, kteří večer využívají bankomat.
„Chtěli jsme vyjít vstříc lidem. Jinak dům opravujeme průběžně. Zatím však není v tak špatném stavu, abychom plánovali jeho komplexní rekonstrukci. Až to bude potřeba, budeme o tom uvažovat,“ informoval Barnet.
Lepší Prior nebo Koruna?
Před výstavbou Koruny zakončovaly blok domů historické objekty. V osmdesátých letech prošlo místo nucenou asanací, kterou nařídilo vedení města společně s komunistickou stranou. Původní domy byly ve špatném stavu, a tak je radnice nechala zbourat.
„Po zásahu komunistické strany budovy nahradilo multifunkční zařízení, které v té době bylo přednější než oprava památek. Na druhou stranu objekt alespoň opisuje původní půdorys dřívější zástavby, takže v tomto ohledu je vhodnější než Prior,“ řekla Eva Navrátilová z Národního památkového ústavu v Olomouci.
Estetický rozpačitá stavba
Po bouřlivých reakcích na výstavbu Prioru se architekti snažili, aby objekt lépe zapadl do sousední zástavby a nerušil tolik své okolí. Přesto k němu mají Olomoučané spíše negativní postoj.
„Koruna je sice méně konfliktní než ostatní stavby z daného období, ale esteticky působí rozpačitě. Podle mě je špatně řešená jak fasáda, tak i terasa, kterou před nedávnem zasklili. Architektonicky na ní není nic zajímavého. Hodnotnější, i když také nevzhlednou stavbou, je podle mě Prior, protože ten alespoň respektuje brutalistní estetiku,“ poznamenal Martin Horáček ze sdružení Za krásnou Olomouc.
Původní měšťanské domy, které stály na místě dnešní Koryny, pocházely z 15. a 16. století, pak je nahradil secesní hotel Přerov. Jeho průčelí navrhoval tehdejší významný architekt Jaroslav Kovář starší.
Od padesátých let však objekty chátraly, potom je nechalo město zbourat a postavilo zde obchodní dům Koruna.
Lucie Bukvová