„V našem kraji nebyl k dnešnímu dni potvrzen výskyt mutace omikron. Možný výskyt byl laboratorní analýzou odebraných vzorků vyvrácen,“ sdělila v pondělí dopoledne Olomouckému deníku mluvčí Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje Markéta Koutná.

Žena z Liberecka s podezřením na nákazu omikronem se vrátila z africké Namibie. S dotyčnou cestovalo dalších osm lidí z České republiky.

Centrum Olomouce po uzavření vánočních trhů v sobotu 27. listopadu 2021
Olomouc chce zachránit část trhů. Výzdobu necháme, ujišťuje radnice

V případě cestovatelky žijící v Olomouckém kraji ještě hygienici v rámci trasování přiřadili další osobu, která je sice z Prahy, ale byla s dotyčnou v kontaktu v Olomouckém kraji.

„Žena, která se vrátila z Afriky, žije v Olomouckém kraji a muž, její přítel, který je z Prahy, byl u ní na návštěvě. Proto byl proveden odběr i u něj. Analýza byla i v jeho případě provedena tady, v Olomouckém kraji,“ vysvětlila souvislosti mluvčí.

Ilustrační foto. Covidové oddělení ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně, listopad 2021
Covid v kraji zlomil další rekord, prostějovská nemocnice žádá o pomoc

Hygienici v Olomouckém kraji aktuálně neřeší žádné další podezření na zavlečení nové mutace koronaviru z afrických destinací do Olomouckého kraje.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) zatím není jasné, jestli je nová varianta nakažlivější či způsobuje vážnější onemocnění. Podle expertů je třeba zjistit, zda má schopnosti obejít imunitní reakci organismu vyvolanou dosud podávanými vakcínami nebo prodělaným onemocněním způsobeným jiným kmenem koronaviru.

V ČR dominuje varianta delta, která je výrazně nakažlivější než předchozí kmeny, a vede i k častějším hospitalizacím u neočkovaných osob.