Ve Fakultní nemocnici Olomouc v pondělí museli lidé čekat i několik hodin.

Největší středomoravské nemocnici nyní ulevili armádní zdravotníci. Vojenská nemocnice Olomouc již neprovádí vyšetření na Covid-19 pouze samoplátcům, ale také těm, které na odběr pošle hygienik nebo praktický lékař.

Na odběrové místo v budově alergologie dorazilo v pondělí 470 lidí, což je nárůst o více než 200 v porovnání s denním průměrem z posledních týdnů. Lidé museli čekat i několik hodin na to, až se na ně dostane řada a bude jim proveden stěr.

„Došlo ke skokovému navýšení počtu indikovaných pacientů,“ sdělil mluvčí nemocnice Adam Fritscher.

„FN Olomouc doposud odbavovala všechny zájemce bez většího prodlení. Tento den byl první, kdy se z kapacitních důvodů čekací doby prodlužovaly. Za komplikace se omlouváme, situaci monitorujeme a chystáme potřebná opatření,“ vysvětlil.

Pondělní nápor opadl

V úterý byla situace před odběrovým místem podstatně klidnější. Bylo to dáno tím, že lidí přišlo 300.

Ve „špičce“ museli čekat desítky minut, maximálně něco přes hodinu.

Kvůli velkému náporu na odběrové místo ve FN Olomouc nově odebírá indikované žadatele o vyšetření na koronavirus také Vojenská nemocnice Olomouc. Do minulého týdne přijímala pouze samoplátce.

Dvakrát více nakažených než před týdnem

Epidemiologové už v minulém týdnu apelovali, aby lidé i v souvislosti s každoročním podzimním nárůstem akutních respiračních infekcí nepožadovali vyšetření na covid jen „pro jistotu“, ale reagovali na průběh onemocnění.

Připomněli také, aby dodržovali 3R – mýt si ruce, dodržovat rozestupy a nosit roušky ve vnitřních prostorách.

„Co je ještě důležitější, aby v případě zdravotní indispozice zůstali doma a nechodili nemocní do kolektivů,“ uvedla krajská epidemioložka Růžena Haliřová.

V Olomouckém kraji bylo v pondělí večer 341 potvrzených případů koronaviru. Před týdnem to bylo 188. Většinou se jedná o mírný průběh.