Stále jsou však vysoké – ve středu podle informací Ministerstva zdravotnictví přibylo 904 a za čtvrtek 775 nakažených.

Za pátek do 18. hodiny přibylo 270 pozitivních. Nad tisíc již denní nárůsty nevystoupaly. Dosavadní rekord je z minulého úterý, kdy za 24 hodin přibylo 1524 případů.

Zvýšil se počet úmrtí v souvislosti s Covid-19. Od minulého čtvrtku, kdy za den zemřelo rekordních 16 nemocných, za 7 dní o 85 a do páteční 18. hodiny o celkem 90.

„V Olomouckém kraji je sedmidenní incidence 793 případů na sto tisíc obyvatel, to je 87 procent předchozího týdne, což ukazuje na mírný pokles hodnot,“ hodnotili v pátek epidemiologové.

„Avšak stejně jako v ostatních krajích, i v olomouckém nedochází k výraznému pozitivnímu progresu u seniorní skupiny,“ uvedli na webu Ministerstva zdravotnictví s tím, že průměrný denní přírůstek je 125 případů, což představuje sedmnácti procentní podíl z celkové počtu případů hlášených v Olomouckém kraji.

Největší hustota nakažených na Jesenicku

V přepočtu na 100 tisíc obyvatel je za 7 dní nejvíce nakažených na Jesenicku, a to 838.

Následuje Přerovsko se 793 osobami s Covid-19, pak Prostějovsko s 785, Olomoucko má 573 a nejlépe na tom je Šumpersko s 550 případy na 100 tisíc obyvatel.

V nemocnicích narůstá počet pacientů, i těch s vážným průběhem infekce.

V pátek bylo v Olomouckém kraji volných 30 procent ze 190 lůžek s umělou plicní ventilací a 29 procent standardních lůžek s kyslíkem.

Reprodukční číslo kleslo na 1

Hlavními zdroji nákazy jsou podle epidemiologů stále případy, kdy se dotyční nakazí v rodině nebo na pracovišti.

„Výskyty, u nichž je prokázán zdroj nákazy, jsou primárně navázány na rodinu či pracoviště, kontinuálně však rostou záchyty ve zdravotnických zařízeních a v zařízeních poskytovatelů sociálních služeb, a to nejen u personálu, tak i u pacientů a klientů těchto zařízení,“ hodnotili epidemiologové.

V celé České republice je stále vysoký podíl záchytu onemocnění na objem testů.

„Pozitivní zprávou sice je, že tento indikátor vykazuje stagnaci a částečně i trend k poklesu, přesto však současná data ukazují na spíše pomalejší brzdění epidemie. Situace se liší v různých regionech, asi největší zlepšení nyní pozorujeme v Praze. Rovněž kleslo reprodukční číslo, jehož odhadovaná hodnota je cca 1. Avšak pro efektivní snížení zátěže populace a zejména nemocnic je toto stále nedostatečné, potřebujeme hodnotu snížit pod 1. Rizikovým faktorem nadále zůstává vysoký počet nakažených seniorů a zranitelných skupin obyvatel,“ uvedl v pátek ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.

V Olomouckém kraji se s novým koronavirem aktuálně potýká 10 825 lidí. Od počátku epidemie eviduje ministerstvo 24 764 případů Covid-19, vyléčilo se 13 677 nakažených a 262 nemocných s covidem zemřelo.