Pokles počtu návštěvníků připouští i kněží z tamní farnosti. Někteří spojují opadávající zájem o poutní místo s výměnou faráře. Ten předchozí, Jakub Berka, je hodně široce otevřel veřejnosti. Za jeho působení se v bazilice pořádaly četné kulturní akce, lidé vzpomínají například na koncerty Daniela Hůlky či Ivy Bittové.

„Podle mě je trend takový, že sem bude docházet čím dál méně lidí. Vysvětloval bych to tím, že po revoluci byl větší zájem. Lidé už jsou nasyceni,“ uvedl svatokopecký kaplan Bernard Slaboch.

„Kdyby tady byl Berka nadále, tak by tu bylo víc akcí a asi i více lidí. Prodejci to tak mohou pociťovat,“ poznamenal.

Nový farář dělá malou propagaci

Obchodníci se stánky v okolí baziliky dávají menší turistický ruch a svoje obraty za vinu právě nynějšímu vedení farnosti.

„Za minulého faráře sem lidé chodili. Například v Katolických novinách nebyla za celý rok ani jednou zmínka o tom, že by na Svatém Kopečku něco bylo. Mají špatnou propagaci,“ stěžoval si vnuk majitelky jednoho z krámků Jan Řehák.

Církev: Koncerty nejsou to pravé

Podle kněží ale není zájmem současné duchovní správy otevřít poutní místo komerci, ale naopak je před ní chránit. „Nemyslíme, že koncerty, výstavy nebo jiné kulturní akce jsou tím pravým, co by tady mělo být. To lidi nepřitáhne na déle než jeden večer. Spíše se kloníme k tomu, abychom byli místem pro modlitbu,“ uvedl kaplan Slaboch.

Spojit kult a kulturu by ale podle něj bylo možné. „Na to by však musel být člověk podobného ražení, jako byl otec Berka. Ale takový každý není,“ podotkl. Berka opustil farnost před šesti lety. Mnozí spojují jeho odchod s tím, že ne všem se zalíbilo jeho nadšení pro pořádání kulturních akcí a tak široké otevírání poutního místa.

Cukrářka: Pokud se to nezlepší, končím

Každoročně se na Svatém Kopečku koná Romská pouť, vyhledávané jsou adorační dny, při nichž je bazilika zpřístupněna veřejnosti. Obchodníci ale poukazují na to, že když už se nějaká akce na poutním místě koná, návštěvníky mohou od další cesty na Svatý Kopeček odradit chybějící služby.

„Veřejné záchody nedaleko baziliky jsou v hrozném stavu. To na Hostýně jsou na jiné úrovni. Chybí tady automat na jízdenky, bankomat,“ vypočítávali majitelé obchůdků na Kopečku.

„Lidé jedou do zoo a sem už nepřijdou. Dříve to bylo opravdu jiné. Pokud se to nezlepší, asi příští rok skončím,“ posteskla si majitelka cukrárny u baziliky. Některé krámky už zavřeli.

Stánkaři mají nevhodný sortiment, chybí informace

Podle předsedy místní části Karla Robeneka by se stánkaři u baziliky měli zamyslet nad tím, zda za jejich tržby nemůže spíše nabízený sortiment zboží.

„Nemyslím, že by v kostele nebyly žádné akce. O víkendu tady parkuje přes tisíc automobilů. Stánkaři, pokud zaregistrovali, že tam nikdo není, musí změnit svůj sortiment, ale to my jim nemůžeme nadirigovat,“ míní Robenek. Sám ale uznává, že propagace poutního místa a zázemí pro poutníky pokulhává.

„Informační tabule měly být hotové, ale zatím nejsou. Jde o informační systém, kde je co, kde jsou muzea, ubytování či restaurace. Spolupráce s magistrátem moc dobře nefunguje,“ uzavřel Robenek.

Radnice: na oživení máme grant

Primátor Martin Novotný (ODS) to odmítl. „Určitě to tak není. S místní částí spolupracujeme a na Svatém Kopečku chystáme další investice, konkrétně dnes jsme na radě řešili vybudování záchytného parkoviště,“ reagoval Novotný. Podle něj jsou zoo na Svatém Kopečku a tamní bazilika jedny z hlavních turistických „atrakcí“ regionu.

„Lidé ale více směřují do zoologické zahrady než k bazilice,“ poznamenal. Na oživení Svatého Kopečku město vypsalo letos už podruhé grant ve výši zhruba 100 tisíc korun. Částka byla letos rozdělena mezi několik subjektů.

Hostýn žije poutěmi, včelařská zlákala tisíce lidí

BYSTŘICE POD HOSTÝNE- Ani duchovní správa na Svatém Hostýně nejde cestou „komercionalizace“ poutního místa. Koncerty a jiné kulturní akce pořádá v bazilice Nanebevzetí Panny Marie pouze párkrát do roka. Podporuje však pořádání rozličných poutí. Například pouť včelařů si za pětiletou historii získala velkou oblibu - naposledy na ni přijelo na osm tisíc návštěvníků.

„Poutní místo je možná živější oproti Svatému Kopečku. Jsme oblíbeným cílem pro pěší turistiku i cykloturisty. Turisté v posledních letech převažují nad poutníky z řad věřících,“ uvedla zaměstnankyně Matice Svatohostýnské Lenka Kocurová.

Ani duchovní správa Svatého Hostýna se však neubírá cestou pořádání koncertů a jiných uměleckých produkcí. Poutní místo se snaží před komercí spíše uchránit. „Koncerty jsou tu dva za rok. Hlavně se pořádají poutě. Těch jsou na dvě desítky do roka a některé si získaly skutečně velkou oblibu,“ poznamenala Kocurová. A to i takové, které organizují nevěřící.

„Například včelařskou navštívilo osm tisíc lidí. Pouť pořádají také hasiči, myslivci i podnikatelé,“ podotkla. S velkým zájmem se setkala akce pro děti, která se pořádá na počátku a konci prázdnin. „Je plná soutěží. Dětem se líbí, že dostanou zadarmo zmrzlinu. Naposledy jich přišlo na sto padesát,“ dodala Kocurová.