Spolu s ní přišla do krámu na kolečkách více než desítka místních. Sice bydlí na jedné z nejlepších olomouckých adres, ale pro základní potraviny musejí k dodávce nebo do města. Jediný obchod před pár týdny skončil.

„Obchod s potravinami je tady potřeba. Pečivo, chleba a mléko, to je základ a je hrozné, když pro to člověk musí jezdit jinam. Já mám naštěstí rodinu v Lošově, ta mi nakoupí a jí si pro nákup jen zajedu,“ popisovala šestasedmdesátiletá žena.

„Pojízdná prodejna je provizorium, ale jsme rádi, že dvakrát týdně přijede. Je před Vánocemi, kdy potřeba více věcí,“ dodala paní Hilšerová.

V úterý dorazila pojízdná prodejna na Kopeček teprve podruhé a na chodníku u pošty na ni čekali tři místní obyvatelé. Další přišli nebo přijeli na kole.

„Tady není nic pro trvale žijící občany. Ano, můžeme na párek v rohlíku, to je pravda,“ poznamenala ironicky Zdena Tomanová.

„Kopeček je snad jedinou částí krajského města, kde musí lidé k pojízdné prodejně,“ dodala.

Chata na Králickém Sněžníku na historické fotografii.
Z Králického Sněžníku zmizí ruiny Lichtenštejnovy chaty

Obchod skončil po 27 letech

Obchod sloužil nejen seniorům, ale nakupovali zde školáci z nedaleké základní školy, chataři i turisté. Dosavadní nájemce ho měl 27 let. Podle místních už provoz nebyl schopen utáhnout, protože lidé stále častěji vyráželi do supermarketů a v jeho provozovně nakupovali jen pečivo a cigarety.

„Doufejme, že se najde nový provozovatel, který prodej potravin na Kopečku udrží, protože jinak zde pro občany už nezbude skoro nic,“ uvedla místní obyvatelka, která se kvůli zavřenému obchodu obrátila na Olomoucký deník.

Podle předsedy komise městské části Františka Prášila je prodejna uzavřena od 25.listopadu.

„Do doby, než se najde nový nájemce, jsme se domluvili s pojízdnou prodejnou. Kamenný obchod je však potřeba, zejména kvůli starším občanům,“ uvedl.

Souprava ČD RegioPanter
Nejrychlejší regionální železnice? Připravuje se na Olomoucku

Hledání nového nájemce

Město již zveřejnilo záměr pronájmu nebytových prostor na Sadovém náměstí za účelem provozování prodejny potravin.

„Zatím jsou dvě žádosti a v obou případech na provoz potravin,“ sdělila Denisa Trávníčková, obchodně-právní náměstek Správy nemovitostí Olomouc.

Místní se však obávají, aby město nenasadilo příliš vysoký nájem a provozovatel v krátkém čase neskončil. „Hodně Kopečáků jezdí nakupovat do města, má tam práci, děti ve škole, ale stále zde žije spousta těch, kteří základní služby potřebují,“ shodly se seniorky.

Kdo nebytové prostory v objektu v majetku města nakonec získá do nájmu, zda se vůbec podaří najít vhodného provozovatele prodejny potravin, v tom bude mít konečné slovo rada města.

Protikuřácký zákon vyhnal cigarety z hospod na ulici. Ilustrační foto
Piva se v kraji čepuje méně. Kvůli EET a zákazu kouření
Ilustrační foto
Vlaky mezi Moravou a Prahou praskají ve švech, místenky jsou vzácnost