Turistickému ruchu to prospívá, shoduje se město i odborníci.

Je to jako s mezinárodními sportovními zápasy – když není odpovídající stadion, pořadatel hledá jinde. To se právě Olomouci stávalo.

„Jednání ministrů obrany tehdy dopadlo tak, že sem přijeli jen na odpoledne. Ubytovací kapacity neodpovídaly standardu, aby se významné jednání mohlo ve dvou dnech uskutečnit, takže to bylo jen formální, přijeli se pouze podívat," vzpomněl náměstek olomouckého primátora Ladislav Šnevajs (KDU-ČSL).

Dnes už jsou věci jinak. Svědčí o tom i čísla Českého statistického úřadu.

Rok 2009 přinesl v Olomouckém kraji 227 konferencí, rok 2013 už 401.

Velkou roli v tom sehrály nové hotely velkých mezinárodních řetězců, které mezitím vyrostly v krajském městě. Jejich značky jsou ve světě známé.

„Jen Ibis hotelů je po světě přes tisíc, NH jich mají více než čtyři sta. Těžko přesvědčíte organizátora nebo zahraničního klienta, aby uspořádal prestižní konferenci, která má mít jistou úroveň pro účastníky, aby jel do regionálního města a ubytoval se v neznámém hotelu," vysvětlila obchodní manažerka Michaela Juchelková ze společnosti Accor, která provozuje síť hotelů Ibis. Ten olomoucký vznikl s podporou evropských dotací.

Chodí do restaurací a vrací se na dovolenou

Počet konferencí v Olomouckém kraji2013: 401 (58 062 účastníků)
2012: 325 (36 196 účastníků)
2011: 357 (53 716 účastníků)
2010: 226 (35 445 účastníků)
2009: 227 (27 692 účastníků)
Zdroj: Český statistický úřad

Podporovat v Olomouci kongresovou turistiku je podle ní nezbytné.

„Troufám si říct, ze momentálně konkuruje pouze Praha s kapacitou kongresových prostor. Olomouc se nachází v centru České republiky, je velmi dobře dostupná z každé strany. Jedině Brno může Olomouci v budoucnu ubrat," dodala, že časem možná pořadatele dostupností osloví spíš jižní Morava.

Tržby mimo hotely jsou podle Michaely Juchelkové samozřejmé.

Účastníci konferencí, kongresů a sjezdů míří do restaurací, barů, muzeí a vrací se na dovolenou.

„Přilákat je mohou například i mezinárodní sportovní události. Jen letos se jich tady koná několik, ať už EURO 21 ve fotbale, cyklistické závody, mistrovství v ping pongu či v řízení malých letadel," dodala.

Účastník kongresu utratí víc než turista

Díky vyššímu počtu konferencí kraj za první tři čtvrtletí loňského roku meziročně navštívilo o téměř pětadvacet tisíc lidí více.

„Tomuto příznivému vývoji napomohla také propagace Olomouce v zahraničních průvodcích a zvýšení kapacity kongresových prostor v Olomouci, kupříkladu Clarion Congress hotel pojme až 1400 osob," potvrdila tajemnice Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Kateřina Petříčková.

Kongres v Olomouci. Ilustrační fotoUvedla, že kongresová turistika znamená pro region jen přínos. Účastníci přespávají ve vyšších kategoriích hotelů a utrácejí více než běžní turisté.

„Podle našich informací je výnosnost z jednoho účastníka kongresu dvakrát až čtyřikrát vyšší ve srovnání s běžným turistou. Navíc hlavní období kongresové turistiky trvá od podzimu do jara, tudíž vykryje letní turistickou sezónu," doplnila s důrazem na zvýšení zaměstnanosti.

Zázemí skvělé, servis horší

Ze statistik zmínila, že Olomouc se svou nabídkou konferenčních prostor řadí na osmé místo ze všech krajů republiky.

„Na umístění ve světovém žebříčku kongresových měst, vedle Prahy a Brna, však zdaleka nestačí," řekla Kateřina Petříčková.

Prorektor pro vnější vztahy Univerzity Palackého Petr Bilík nicméně upozornil, že právě pořadatelé ze dvou největších českých měst volí často Olomouc jako konferenční centrum.

„Začínají se dobrovolně přesouvat sem, protože zázemí je tady v mnoha ohledech naprosto skvělé. Co na druhou stranu městu opravdu chybí, jsou některé servisní služby. Jednak úroveň servisu v oblasti restaurací není příliš vysoká a také postrádáme ubytování ve střední cenové hladině pro větší počty," řekl s odkazem na ceny převyšující centrum Prahy.

Univerzita láká vědecká esa

Podle jeho odhadů loni univerzita organizovala kolem stovky konferencí s účastí zhruba deseti tisíc lidí. Hodně pomohly miliardy korun z evropských projektů.

„V minulém roce se v Olomouci objevila absolutní esa světové vědy jako Lawrence Krauss, Noam Chomsky a desítky dalších. Nezdráhám se říct, že Univerzita Palackého se díky tomu stala minimálně ve středoevropském kontextu jednou z nejzajímavějších institucí v akademickém světě a v pořádání konferencí obecně," poznamenal prorektor.

Kromě vlastních prostor jako jsou nové velké sály na přírodovědecké a pedagogické fakultě nebo uměleckého centra využívá vysoká škola olomoucké hotely. Účastníky už zvala i do kina Metropol.