Na kongresu vyhrál boj o šéfa strany s drtivou převahou brněnský profesor a exministr školství Petr Fiala.

Druhým mužem ODS pak přítomní zvolili Jana Zahradila.

Večer se pak občanští demokraté pustili do volby čtyř místopředsedů.

Ačkoliv olomoucký primátor Martin Novotný před prvním hlasováním svou kandidaturu na místopředsedu stáhnul, po půlnoci se po dlouhé sérii hlasování nakonec dostal do vedení jako v pořadí čtvrtý řadový místopředseda.

V rozhodující volbě mu dalo nakonec dalo hlas 227 delegátů, jeho protivník Drahomíra Miklošová získala 122 hlasů. 

VÍCE: Primátor Novotný se po noční přetahované stal místopředsedou ODS

V prvním kole byli už odpoledne na posty místopředsedů zvoleni Evžen Tošenovský a Martin Kupka.

Alexander Bellu, Petr Sokol, Miloš Vystrčil a Jiří Pospíšil postoupili do dalšího kola z něhož vyšel jako v pořadí třetí místopředseda Miloš Vystrčil.

Protože mezi Sokolem a Pospíšilem se o obsazení psoledního volného křesla nerozhodlo, následovala další série hlasování, kam Martina Novotného nominoval starosta Uničova Dalibor Horák.

>> kongres ODS v Olomouci jsme sledovali ON-LINE

>> perličky z kuloárů na twitteru Olomouckého deníku

Nový šéf ODS Petr Fiala

Nový šéf Fiala dostal po poledni v předsednické volbě celkem 437 hlasů.

Miroslavu Němcovou volilo do čela strany 66 delegátů, Edvardu Kožušníkovi odevzdalo svůj hlas 32 voličů.

Celkem v olomouckém hotelu Clarion Congress hlasovalo 546 členů ODS, 9 lístků bylo neplatných.

Před čtvrtou hodinou odpoledne byl zvolen také první místopředseda strany.

Stal se jím se součtem 294 hlasů Jan Zahradil. Druhý kandidát na post místopředsedy Jiří Pospíšil získal 193 hlasů.

ODS byla bez předsedy od loňské rezignace Petra Nečase. Stranu dosud vedl první místopředseda Martin Kuba.

„Velice děkuji za ten mimořádně silný mandát, který jste mi dali a kterého si vážím. Chápu to jako obrovský závazek, jsem připraven tvrdě pracovat," řekl delegátům.

„Začíná nová kultura ODS, lidé z funkcí nebudou odcházet bez toho, abychom jim poděkovali," dodal.

Vyzval proto spolustraníky, aby spolu s ním poděkovali minulému předsedovi Petru Nečasovi, který podle Fialy pro ODS udělal hodně, dále Kubovi i Němcové, kteří byli ve vedení strany v obtížné době.

Devětačtyřicetiletý Fiala se stal čtvrtým předsedou strany.

ROZHOVOR: Cesta ODS vzhůru je na léta, říká nový kouč "modrých" Fiala

Novotný? Potřebujeme tahouny, ne filozofy

Evžen Tošenovský a Martin Novotný na kongresu ODS v OlomouciKandidát na místopředsednické křeslo olomoucký primátor a poslanec Martin Novotný se před odpolední volbou řadových místopředsedů rozhodl, že svou kandidaturu stáhne.

„Rozhodl jsem se, že kandidovat nebudu. Přestože cítím silnou podporu napříč republikou. Chci tím pomoci určitému celkovému personálnímu řešení a netříštit hlasy," uvedl odpoledne Martin Novotný pro Deník.

Martin Novotný se rozhodoval o své kandidatuře na místopředsedu potom, co nedostal podporu kolegů z Olomouckého kraje. Ta směřovala Petru Sokolovi z Prostějova.

„Byl už ve výkonné radě a nic nepředvedl. ODS teď potřebuje tahouny ne filozofy," reagoval jeden z delegátů na zprávu, ze Martin Novotný nebude do vedení strany kandidovat.

"Doufám, že vyvodíme příslušné závěry"

Bohuslav Svoboda na kongresu ODS v OlomouciO funkci předsedy se v sále hotelu Clarion Congress utkal exministr školství a poslanec Petr Fiala, europoslanec Edvard Kožušník a místopředsedkyně strany Miroslava Němcová.

Na 24. kongres se do Olomouce vydal i delegát z Jižních Čech. Jan Vozábal, ředitel Městského divadla v Českém Krumlově přijel už v pátek večer, v Olomouci je poprvé a na kongres se těší.

„Všichni víme, v jaké jsme situaci, proto doufám, že z toho vyvodíme příslušné závěry a bude nás čekat pozitivní budoucnost," řekl člen ODS ještě před začátkem kongresu.

Na otázku, koho by chtěl vidět v čele strany, odpověděl jasně.

„Myslím si, že jsou pro mě možní oba dva kandidáti, jak paní Němcová, tak i pan Fiala," reagoval.

Co se týče volby místopředsedů, počká si ještě na projevy kandidátů.

„Docela se mi ale líbí Martin Kupka ze Středočeského kraje. Už s ním máme nějakou zkušenost a to i v rámci strany. Myslím si, že to je přesně ten mladý a energický muž, který by mohl něco udělat," doplnil Jan Vozábal.

Fialovi tleskal celý sál

Nový šéf ODS Petr FialaPodle ohlasů ze sálu se však zdálo, že projev Petra Fialy sklidil největší ohlasy.

„Dokázal, aby sál celkem často tleskal některým jeho tezím," reagoval na projev prvního kandidáta na předsedu strany Petra Fialy, olomoucký politolog Tomáš Lebeda.

Podle něj byl velmi dobře promyšlený a Petr Fiala se v něm snažil posluchače zaujmout.

„Což se mu myslím i dobře podařilo. Byl to projev, který se v podstatě, jako jediný věnoval nějaké vizi do budoucna," pokračoval odborník.

„Nejsem si jistý, jak hodně bude rezonovat u členů ODS, ale troufnu si tvrdit, že u pravicového voliče by zněl velmi silně," konstatoval.

Kožušník? Extrémně slabý

Edvard KožušníkO projevu druhého řečníka Eduarda Kožušníka se vyjádřil, jako o extrémně slabém.

„Až mě překvapuje, že se lze takovým způsobem ucházet o post předsedy politické strany. Projev byl slabý po všech stránkách, byl bezobsažný a forma, jakou byl přednesen, byla strašná," reagoval Tomáš Lebeda.

Řeč kandidátky o post předsedkyně Miroslavy Němcové pak zhodnotil, jako tradiční politický projev, na který jsme zvyklí.

„Opět jako většina našich politiků se obrací k minulosti, ke křivdám, které se staly, ale do budoucna hledí minimálně. Prakticky nenabízí žádnou vizi," zhodnotil politolog.

Doplnil, že však jde o projev v duchu toho, jak jsou u nás politici zvyklí mluvit a je možné, že právě tomuto projevu může i určitá část členské základny rozumět lépe.

ČTĚTE TAKÉ:Macek ke kongresu: Vraťte ODS střední třídě, jinak bude dál živořitOutsider, který porazil primátora: Po debaklu jsou nutné nové tváře